Na hlavný obsah

Nielen obilie zadarmo. Putin tvrdí, že Rusko pomáha africkým krajinám aj znižovať dlhy

Rusko odpísalo africkým štátom dlh v celkovej výške 23 miliárd dolárov, vyhlásil.

Nielen obilie zadarmo. Putin tvrdí, že Rusko pomáha africkým krajinám aj znižovať dlhy
Ruský prezident Vladimir Putin (uprostred) prichádza na druhý rusko-africký samit v Petrohrade vo štvrtok 27. júla 2023. Foto: TASR/AP

Rusko odpísalo africkým štátom dlh v celkovej výške 23 miliárd dolárov, vyhlásil v piatok (28. 7.) podľa agentúry TASS na končiacom sa rusko-africkom samite v Petrohrade ruský prezident Vladimir Putin.

Rovnako ako vo štvrtok (27. 7.) aj v piatok sľuboval africkým krajinám dodávky obilia. Egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí však Putina priamo na samite vyzval na obnovu vlani uzavretých obilných dohôd, ktoré zabezpečovali vývoz ukrajinského obilia, od ktorých Moskva nedávno odstúpila.

„Rusko sa zapája do iniciatív na zníženie dlhového bremena afrických krajín. Celková suma nami odpísaného dlhu teraz predstavuje 23 miliárd dolárov,“ tvrdil Putin. Doplnil, že na základe požiadaviek afrických krajín vyčlení Moskva na tento účel ďalších 90 miliónov dolárov.

Rusko pred vyše týždňom pozastavilo svoju účasť v obilných dohodách sprostredkovaných vlani OSN, ktoré napriek vojne na Ukrajine umožňovali vývoz obilia a ďalších potravín z napadnutej krajiny a pomohli zabezpečiť potravinovú bezpečnosť vo svete.

Rusko teraz podľa Kyjeva opakovane útočí na ukrajinské prístavy a ďalšiu infraštruktúru, ktorá slúži na export potravín z Ukrajiny.

Egypt vyzval na obnovu obilných dohôd

Putin afrických lídrov ubezpečoval, že Rusko bude „zodpovedným“ dodávateľom poľnohospodárskej produkcie a že bude dovážať ruské obilie a ďalšie poľnohospodárske produkty do najchudobnejších krajín a regiónov, a to aj zadarmo.

Vo štvrtok sľúbil, že Rusko bude počas niekoľkých mesiacov dodávať zadarmo tisíce ton obilia do Somálska, Zimbabwe, Burkiny Faso alebo Eritrey.

Na obnovu obilných dohôd na samite vyzval egyptský prezident Sísí. „Je nevyhnutné dosiahnuť zhodu ohľadom obilnej dohody,“ uviedol podľa agentúry TASS a vyzval na rýchle rokovanie.

Putin okrem iného tvrdil, že problémy na globálnom trhu s potravinami a energiami vznikli ešte pred „situáciou s Ukrajinou“, a to počas covidovej krízy. Ceny podľa neho prudko vzrástli, keď sa Západ snažil masívnou emisiou peňazí čeliť hospodárskym dosahom pandémie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet