Na hlavný obsah

Poľsko zadržalo ďalšieho ruského špióna, Moskvu obviňuje z pokusu o destabilizáciu

Ukrajinec mal mapovať kritickú infraštruktúru.

Poľsko zadržalo ďalšieho ruského špióna, Moskvu obviňuje z pokusu o destabilizáciu
Poľský minister vnútra Mariusz Kamiňski. Foto: ČTK/PAP/Piotr Nowak

Poľské bezpečnostné sily zadržali ukrajinského občana pre podozrenie zo špionáže pre Rusko, Informovala o tom v pondelok (10. 7.) poľská tlačová agentúra PAP s odvolaním sa na spravodajskú stanicu verejnoprávnej televízie TVP Info. Ide už o 15. zatknutie súvisiace s údajnou špionážnou sieťou operujúcou v Poľsku.

Ukrajinec evidentne robil výzvednú činnosť okolo kritickej infraštruktúry vrátane vojenských zariadení a prístavov. O zatknutí, ktoré je ďalším z výsledkov vyšetrovania, informoval na twitteri poľský minister vnútra Mariusz Kamiňski.

Ako píše tlačová agentúra Reuters, Poľsko je zhromažďovacím centrom vojenských zásob pre Ukrajinu. Preto predstavuje dôležitý terč pre ruských špiónov. Poľsko obviňuje Moskvu, že sa ho pokúša destabilizovať.

„Domáca bezpečnostná agentúra zadržala ďalšieho člena špionážnej siete pracujúcej pre ruské tajné služby,“ uviedol minister Kamiňski na twitteri. „Podozrivý sledoval vojenské zariadenia a námorné prístavy. Rusi mu pravidelne platili,“ dodal. Ruské veľvyslanectvo vo Varšave zatiaľ neodpovedalo na e-mailovú žiadosť o vyjadrenie, informoval Reuters.

Poľsko zadržalo v júni ruského profesionálneho hokejistu pre obvinenia zo špionáže. V marci oznámilo, že rozložilo ruskú špionážnu sieť a zadržalo deväť ľudí, ktorí podľa Varšavy pripravovali sabotážne akcie a sledovali železničné trate na Ukrajinu.

Nasledujúci mesiac Poľsko oznámilo, že zriaďuje 200-metrovú zónu zákazu vstupu okolo svojho terminálu na skvapalnený zemný plyn (LNG) v meste Šwinoujšcie. Ako dôvod uviedlo obavy z ruskej špionáže.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet