Na hlavný obsah

Slovensko, Česko a Poľsko odhalili medzinárodnú kriminálnu skupinu, ilegálne obchodovali s cigaretami

Krajiny spolu zadržali desiatky osôb.

Slovensko, Česko a Poľsko odhalili medzinárodnú kriminálnu skupinu, ilegálne obchodovali s cigaretami
Snímka z tlačovej konferencie Colnej správy ČR. Foto: RTVS

Českí colníci v spolupráci so slovenskými a poľskými kolegami odhalili medzinárodnú organizovanú skupinu. Vo viacerých krajinách nelegálne vyrábala tabakové výrobky.

Kriminalisti počas razií v ČR, SR a Poľsku zaistili milióny kusov cigariet, desiatky ton tabak. Únik na spotrebnej dani vyčíslili na milióny eur. Zadržali desiatky osôb. V utorok (11. 7.) to uviedli zástupcovia vyšetrovacích orgánov ČR, SR a Poľska.

Na Slovensku prípad riešil Kriminálny úrad Finančnej správy (FS) SR. K výrobe nelegálnych cigariet dochádzalo v okrese Bardejov. „Podarilo sa nám zaistiť jednu kompletnú výrobnú linku na cigarety a jednu, ktorá bola v štádiu inštalácie,“ uviedol prezident FS SR Jiří Žežulka.

Kriminalisti tiež zaistili takmer tonu tabaku a asi 7,3 milióna kusov nelegálnych cigariet, ktoré mali podľa Žežulku skončiť v západných krajinách EÚ, mobilné telefóny, komponenty na výrobu cigariet a fotopasce, ktoré slúžili na ochranu objektu a vchodu do areálu.

V rámci razie na Slovensku zadržali sedem osôb, z toho šesť občanov Bieloruska a jedného Poliaka. Všetci sú aktuálne vo väzbe. Čelia obvineniu zo zločinu porušenia predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru páchaného formou spolupáchateľstva v súbehu s nepovolenou výrobou tabakových výrobkov.

Predbežne vyčíslená škoda, ktorú mali touto nelegálnou činnosťou spôsobiť štátu, predstavuje milión eur. V prípade preukázania viny im hrozí až osemročné väzenie.

Žežulka sa v mene Finančnej správy SR poďakoval českým a poľským kolegom za spoluprácu. „Medzinárodný daňový zločin nepozná hranice a ak my ako zložky, ktoré majú túto kriminalitu potierať, nebudeme schopní operatívne spolupracovať, nemáme proti tomuto organizovanému zločinu šancu,“ dodal.

Išlo o osoby rôznych národností

Českým colníkom sa podarilo zadržať 13 osôb gruzínskej, litovskej a ukrajinskej národnosti. Zaistili viac než osem miliónov cigariet, 22 ton tabaku a kompletné výrobné linky. Výšku škody odhadli na 4,6 milióna eur. Systém výroby a prepravy cigariet mala skupina podľa českých colníkov prepracovaný.

„Celá výrobňa bola chránená detektormi pohybu, rádiového signálu, rušičkami mobilných sietí, GPS lokátormi a kamerovým systémom. Ten bol napojený na niekoľko monitorov,“ spresnili českí kriminalisti. Robotníci mali podľa ich zistení priamo v objekte aj ubytovanie.

V Poľsku zadržali 17 podozrivých osôb. Zničili tam dve nelegálne plne vybavené továrne na výrobu cigariet, 70 ton tabaku a 13 miliónov kusov cigariet. Miestne úrady odhadli škodu na 16,7 milióna eur. Celkovo tak bolo vo všetkých krajinách zadržaných až 37 osôb.

Pozrite si záznam z tlačovej konferencie Colnej správy ČR k výsledkom medzinárodnej akcie, na ktorej spolupracovala aj Finančná správa SR:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko