Na hlavný obsah

Americký prezident Biden prirovnal Čínu k časovanej bombe, dôvodom sú jej ekonomické problémy

Usiluje sa o "racionálny vzťah" s touto ázijskou krajinou.

Americký prezident Biden prirovnal Čínu k časovanej bombe, dôvodom sú jej ekonomické problémy
Americký prezident Joe Biden. Foto: TASR/AP

Americký prezident Joe Biden vo štvrtok (10. 8.) označil Čínu za „časovanú bombu“ v súvislosti s jej rastúcimi ekonomickými problémami. Informovala agentúra AFP. „Čína je časovanou bombou v mnohých prípadoch,“ povedal Biden na súkromnom podujatí v americkom štáte Utah.

Poukázal na vysokú nezamestnanosť v krajine a starnúcu pracovnú silu. „Čína má problémy. Keď majú zlí ľudia problémy, robia zlé veci“ dodal. Šéf Bieleho domu v júni urazil Peking, keď čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga prirovnal k diktátorovi, pripomína AFP. Čínske ministerstvo zahraničných vecí vtedy toto vyjadrenie označilo za provokáciu.

Biden vo štvrtok trval na tom, že sa usiluje o „racionálny vzťah s Čínou“. „Nechcem Číne ublížiť, ale sledujem to,“ povedal. Spojené štáty nedávno obnovili dialóg s Čínou, pričom Peking v uplynulom období navštívilo viacero vysokopostavených amerických predstaviteľov vrátane šéfa rezortu diplomacie Antonyho Blinkena.

Cieľom Blinkenovej návštevy bolo stabilizovať vzťahy medzi oboma krajinami po tom, ako americká armáda začiatkom tohto roka nad územím USA odhalila údajný čínsky špionážny balón, ktorý následne aj zostrelila. Americké ministerstvo obrany v júni uviedlo, že daný balón, nezhromažďoval nad amerických územím spravodajské informácie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet