Na hlavný obsah

Sepp Kuss sa stal víťazom Vuelty a dosiahol tak najväčší úspech v kariére

Na druhom a treťom mieste skončili jeho tímoví kolegovia.

Sepp Kuss sa stal víťazom Vuelty a dosiahol tak najväčší úspech v kariére
Na snímke Jonas Vingegaard, Sepp Kuss a Primož Roglič. Foto: Twitter/La Vuelta

Americký cyklista Sepp Kuss vyhral 78. ročník pretekov Vuelta a Espana. Jazdec stajne Jumbo-Visma si v nedeľu prišiel do Madridu pre prvý triumf na podujatí Grand Tour a najväčší úspech v kariére.

Na druhom a treťom mieste skončili jeho tímoví kolegovia Jonas Vingegaard z Dánska a Primož Roglič zo Slovinska. Záverečnú 21. etapu vyhral v špurte šestice z úniku Austrálčan Kaden Groves z tímu Alpecin-Deceuninck.


Jumbo nedalo konkurencii šancu

Jumbo vyhralo všetky tri Grand Tours v sezóne. Na Gire slávil úspech Roglič, na Tour druhýkrát po sebe Vingegaard a obom pomáhal práve Kuss, ktorý tento rok absolvoval všetky tri najslávnejšie etapové podujatia.

Dvadsaťdeväťročný špičkový vrchár je v Jumbe od roku 2018 a doteraz pracoval ako elitný domestik pre Vingegaarda, Rogliča a ďalších lídrov holandského tímu. Dokopy sa predstavil na dvanástich Grand Tours, trikrát vyhral etapu a jeho najlepšie umiestnenie v celkovom poradí bola doteraz ôsma priečka v roku 2021 na Vuelte, ktorú vtedy vyhral Roglič.

Tento rok sa dostal do červeného dresu vo 8. etape a už ho nevyzliekol. Najbližší konkurenti boli paradoxne jeho dvaja tímoví kolegovia, ktorí išli do pretekov ako spoloční lídri. Dlho tak nebolo známe, ako vedenie Jumba rozlúskne situáciu, no nakoniec dostal šancu Kuss. V celkovom poradí vyhral o 17 sekúnd pred Vingegaardom, Roglič stratil 1:08 minúty. Ostatní súperi takmer štyri minúty a viac.

„Často som bol vo víťazných tímoch, ale mať tento dres je úžasné. Je to neuveriteľné. Myslím si, že dnes to bola etapa, počas ktorej som trpel najviac z celých pretekov. Teraz som rád, že to už mám za sebou. Mal som pocit, že to bude rýchla etapa, keď som videl všetkých tých chalanov, ako sa hotujú útočiť. Bol to dobrý spôsob, ako to celé zakončiť. Dnes nás čaká veľká oslava s rodinou a priateľmi, takže to bude naozaj špeciálne,“ povedal víťaz.

Nasledujúci ročník odštartuje v Lisabone

Nedeľňajšia etapa mala tradične ceremoniálny charakter a bojovalo sa v nej už len o víťazstvo v Madride. V úvode si víťazi pripíjali, zabávali sa a fotili. Dôvod na radosť mali aj portugalskí pretekári, keďže organizátori oznámili, že nasledujúci ročník odštartuje v Lisabone.

Cyklisti ukrajovali zo 101,5 km dlhej trasy len pomaly. Tempo sa zvýšilo až po 50 km, keď pelotón dorazil do Madridu, kde naň čakalo deväť okruhov. Jedinú rýchlostnú prémiu vyhral Groves a priblížil sa k výhre v bodovacej súťaži.

Na spečatenie potreboval ešte pár bodov v cieli, alebo skončiť lepšie ako jeho jediný konkurent Remco Evenepoel (Soudal QuickStep). Potom už prišlo aj k útokom a podľa papierov pokojná etapa sa poriadne zamotala. Po viacerých nástupoch sa totiž do úniku dostali Groves, Evenepoel, Filippo Ganna (Ineos Grenadiers), Nico Denz a Lennard Kämna (Bora-Hansgrohe) a Rui Costa (Intermarché-Circus-Wanty). Okrem Denza všetci víťazi etáp na tomto ročníku.

Záverečnú etapu ovládol Groves

Skupina dobre spolupracovala a 22 km pred cieľom držala slušný náskok asi 20 sekúnd. Šprintérske tímy mali plné ruky práce a snažili sa manko čo najskôr zmazať, no nie veľmi sa im to darilo. Išlo sa navyše na technickom okruhu s viacerými ostrými zákrutami. Pelotón len ťažko sťahoval manko a na méte šesť km pred páskou strácal stále 15 sekúnd.

Vo vedúcej skupine však už len ťažko striedal Denz a bola otázka, koľko síl zostalo ostatným. Pelotón sa priblížil, no do konca zostávalo už len 2,5 km. Úniku to nakoniec vyšlo, i keď v závere špurtovali aj cyklisti z pelotónu. Prvý vyštartoval Evenepoel, Groves sa za ním vyviezol a v závere ukázal, že je najlepší šprintér na tohtoročnej Vuelte, na ktorej vyhral tretiu etapu. Druhý finišoval Ganna a tretí skončil Denz.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport