Na hlavný obsah

Na jubilejnom ročníku košického maratónu triumfoval Keňan Rono. Podarilo sa mu prekonať traťový rekord

Vo finiši zdolal svojho súpera z Etiópie.

Na jubilejnom ročníku košického maratónu triumfoval Keňan Rono. Podarilo sa mu prekonať traťový rekord
Keňan Philemon Rono. Foto: TASR/František Iván

Keňan Philemon Rono zvíťazil na jubilejnom 100. ročníku Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach v traťovom rekorde 2:06:55 h. Doterajšie maximum Lawrencea Kimaiya z roku 2012 vylepšil o šesť sekúnd. V dramatickom finiši zdolal o jedinú sekundu Kebedea Tuluho z Etiópie.

Na treťom mieste dobehol do cieľa Berhe Berhane Tesfay, za ním skončil víťaz predošlých troch ročníkov Keňan Reuben Kerio. „Teší ma, že sa mi podarilo vytvoriť rekord. Je to veľký úspech, veľmi si to vážim. Posledný kilometer bol taktický, ja som na to zatlačil. Predtým som sa držal vzadu, no v závere som už iba šprintoval,“ uviedol Rono bezprostredne po triumfe pre RTVS.

Rono aj Tulu prišli do Košíc s osobnými rekordmi, ktoré boli výrazne pod traťovým rekordom MMM. Rono mal pred tromi rokmi v Toronte víťazný čas 2:05:05 h a pod rekord MMM sa dostal viackrát, vrátane maratónu v Prahe v roku 2023. Tulu dosiahol v roku 2023 v Seville čas 2:05:19.

Kerio triumfoval v uplynulých dvoch ročníkoch, celkovo dosiahol v Košiciach už tri víťazstvá (2017, 2021, 2022), no napokon sa nestal prvým vytrvalcom v histórii MMM s tromi prvenstvami po sebe. Rekordérom MMM je naďalej Maďar József Galambos so štyrmi víťazstvami (1927, 1928, 1932, 1933).

Z favoritiek vypadla vlaňajšia víťazka

Skupina 11 elitných afrických favoritov sa od úvodu držala spolu a vzdialila sa od slovenskej trojice Hladík, Ivaniuta, Hujsa a Čech Janoušek. Na 15 km mali favoriti medzičas, ktorý im dával šancu zaútočiť na traťový rekord. Ešte počas prvej polovice pretekov odstúpil držiteľ traťového rekordu z roku 2012 Lawrence Kimaiyo, ktorého účasť bola skôr symbolická na základe voľnej karty od organizátorov.

Elitná skupinka mala na obrátke čas 1:03:33 hod, pričom v nej figurovali Kerio, Tulu, Rono, Berhane i Bantie. S časom 1:11:22 absolvovali obrátku súperi o slovenský titul Hladík a Hujsa, ktorých dopĺňal Janoušek.

Z elitnej skupiny favoritiek vypadla vlaňajšia víťazka a držiteľka traťového rekordu Agaiová. Pred métou 30 km už mala skupina mužských favoritov iba sedem členov, pričom už s nimi nešli vodiči. Na 30. km mala medzičas 1:30:09, ktorý naďalej dával šancu na traťový rekord, pričom tempo udával najmä Kerio.

Zaujímavý súboj sa odohrával aj medzi ženami, ktoré mali v popredí kompaktnú skupinu favoritiek. Ich medzičas na 30. km 1:45:04 znamenal 27-sekundový náskok na rekordný medzičas.

Na 36. kilometri bola na čele štvorica Tulu, Rono, Kerio a Tesfay. Tempo prvých dvoch menovaných bolo pre ostatných napokon príliš vysoké. Tri km pred cieľom sa Tulu vzdialil svojmu súperovi, ale Rono sa za na neho krátko na to dotiahol. Tulu sa ešte raz pokúsil o únik, no viac síl v závere mal Rono, ktorý napokon ozdobil jubilejný ročník novým rekordom.

Téme sa venovala aj redaktorka RTVS Nikoleta Ferková:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport