Na hlavný obsah

Po požití falošného lieku hospitalizovali v Rakúsku niekoľko ľudí

Liek proti cukrovke používajú ako prostriedok na chudnutie.

Po požití falošného lieku hospitalizovali v Rakúsku niekoľko ľudí
Ilustračná snímka liekov. Foto: RTVS

V rakúskej nemocnici hospitalizovali niekoľkých ľudí. Zrejme užili falzifikát lieku na cukrovku Ozempic, informovala agentúra Reuters.

Spolkový úrad pre bezpečnosť v zdravotníctve (BASG) spresnil, že u pacientov sa vyskytla hypoglykémia a záchvaty, čo naznačuje, že užitý liek obsahoval inzulín namiesto semaglutidu – účinnej látky Ozempicu.

Donedávna evidovali iba jeden prípad hospitalizácie 31-ročnej ženy z rakúskeho Salzburgu, ktorá užila falzifikát Ozempicu. Žena podľa jej právnikov získala tento liek od plastického chirurga ako prostriedok na chudnutie.

BASG uviedol, že kvalita napodobnenín lieku Ozempic sa nekontroluje a vzhľadom na možné nečistoty a neznáme zložky môžu byť tieto falzifikáty aj životu nebezpečné.

Európska lieková agentúra (EMA) so sídlom v Amsterdame nedávno informovala, že vo viacerých krajinách EÚ a v Británii sa na trhu objavili falošné perá s roztokom Ozempicu. Injekčné prípravky s označením v nemčine pochádzali od veľkoobchodníkov v Rakúsku a Nemecku.

Ozempic sa vydáva len na lekársky predpis a schválili ho iba na liečbu cukrovky. Stále viac sa používa aj ako „liek“ na chudnutie, čo malo za následok obmedzenie jeho dostupnosti pre diabetických pacientov. Túto situáciu následne zneužili organizované skupiny, ktoré dodali na trh falzifikáty Ozempicu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet