Na hlavný obsah

V Prešove a v Ľuboticiach vyhlásili mimoriadnu situáciu. Dôvodom je migrácia

Samosprávam to zefektívni konanie.

V Prešove a v Ľuboticiach vyhlásili mimoriadnu situáciu. Dôvodom je migrácia
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Jaroslav Novák

Mesto Prešov a obec Ľubotice vyhlásili v súvislosti s tranzitnou migráciou mimoriadnu situáciu. Informovala o tom hovorkyňa mesta Prešov Terézia Rácová s tým, že obom samosprávam to umožní konať v tejto veci rýchlejšie a efektívnejšie.

Dôvodom je aj blížiaca sa zima, a tým možné ohrozenie života a zdravia tranzitujúcich ľudí.

„Primátor mesta Prešov František Oľha zvolal krízový štáb, ktorý rokoval o tranzitnej migrácii na území mesta. V súvislosti s tým vyhlásili primátor mesta Prešov a starostka obce Ľubotice Nicole Rubisová mimoriadnu situáciu na území mesta a obce,“ uviedla Rácová.

Primátor ako predseda krízového štábu mesta podľa jej slov riadi všetky potrebné záchranné práce, ako zriadenie provizórneho núdzového ubytovania, núdzové zásobovanie a podobne.

„Počas vyhlásenej mimoriadnej situácie musí zároveň každý subjekt poskytnúť bezodkladne súčinnosť. V súvislosti s tým bude mať mesto aj možnosť využiť preplatenie nákladov bezprostredne súvisiacich s týmto stavom, či zapojiť v prípade potreby armádu a políciu,“ spresnila Rácová.

Prešovská samospráva vo štvrtok (19. 10.) informovala, že v obci Ľubotice pribudnú dva vykurované stany pre migrantov, ktorí sa aktuálne nachádzajú v Prešove. Ide o preventívne opatrenie, ku ktorému sa pristúpilo z dôvodu blížiaceho sa zimného obdobia.

O súčinnosť pri zabezpečení humanitárnej pomoci pre tranzitujúce osoby mesto požiadalo ministerstvo vnútra.

Barbora Maráková zo Slovenskej humanitnej rady uviedla, že za posledné obdobie asistovali na cudzineckej polícii v Prešove okolo 270 utečencom týždenne. Predtým to bolo týždenne do 800 utečencom. „Išlo o humanitárnu pomoc, ako poskytnutie vody, jedla a hygienických balíčkov,“ spresnila.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny