Na hlavný obsah

Klimatická zmena by mohla spôsobiť, že poistenie budov už nebude dostupné, varuje prezident Nemeckého zväzu poisťovní

Poisťovanie by bolo nepredvídateľné a drahé.

Klimatická zmena by mohla spôsobiť, že poistenie budov už nebude dostupné, varuje prezident Nemeckého zväzu poisťovní
Vedci varujú, že každá desatina stupňa oteplenia navyše by mala ešte katastrofálnejšie dôsledky v podobe ešte extrémnejších výkyvov počasia. Foto: TASR/AP

Klimatická zmena by mohla spôsobiť, že komerčné poistenie budov už nebude dostupné. Vyhlásil to Norbert Rollinger, prezident Nemeckého zväzu poisťovní (GDV). TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA.

Ak sa globálna teplota v priemere zvýši o tri až štyri stupne Celzia, prakticky už nebude možné zabezpečiť poistné krytie v stavebníctve, varoval Rollinger v rozhovore pre mediálnu skupinu VRM. Poisťovanie by bolo tak nepredvídateľné a drahé, že by už nebolo možné predkladať ekonomicky udržateľné ponuky, vysvetlil.

Parížska klimatická dohoda z roku 2015 obsahuje cieľ zastaviť globálne otepľovanie na hranici 1,5 stupňa Celzia a zabrániť tak najhorším dôsledkom zmeny klímy. Vedci varujú, že každá desatina stupňa oteplenia navyše by mala ešte katastrofálnejšie dôsledky v podobe ešte extrémnejších výkyvov počasia.

„Tisíce domov sa naďalej stavajú v záplavových oblastiach. To sa musí zastaviť,“ upozornil Rollinger. „Ak sa neprispôsobíme dôsledkom klimatickej zmeny, poistné sa v najbližších rokoch zdvojnásobí,“ uzavrel prezident poistného zväzu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika