Na hlavný obsah

USA varovali Rusko pred katastrofou, ak na Ukrajine použije jadrové zbrane

Putin podľa Zelenského neflafuje.

USA varovali Rusko pred katastrofou, ak na Ukrajine použije jadrové zbrane
Ilustračná snímka. Foto: Shutterstock

Rusko bude čeliť katastrofálnym následkom, ak sa rozhodne použiť proti Ukrajine jadrové zbrane. Povedal to v nedeľu (25. 9.) poradca amerického prezidenta Joea Bidena pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan. Spojené štáty by podľa neho v takom prípade boli nútené rázne zareagovať.

Podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského šéf Kremľa hrozbami neblafuje, medzinárodné spoločenstvo mu však nedovoľuje ich uskutočniť.

Sullivanove výroky sú zatiaľ posledné z mnohých varovaní, ktoré americkí činitelia adresovali Moskve po nie príliš skrývanej hrozbe jadrovými zbraňami. Ruský prezident Vladimir Putin ju predniesol v stredu (21. 9.) v prejave o vyhlásení čiastočnej mobilizácie.

„Ak Rusko prekročí túto hranicu, bude to mať pre neho katastrofálne následky. Spojené štáty budú rázne reagovať, „povedal Sullivan v televízii NBC. Sľúbil tiež pokračovanie podpory Ukrajiny Spojenými štátmi „zbraňami, muníciou, spravodajskými informáciami a všetkou ďalšou pomocou, ktorú môžeme poskytnúť“.

Aká by bola americká reakcia?

Sullivan vo svojom nedeľňajšom komentári nespomenul, akú povahu bude mať prípadná americká reakcia na ruský jadrový útok na Ukrajinu. Uviedol ale, že Washington Moskve neverejne „podrobnejšie vysvetlil, čo presne to bude znamenať“.

Tiež povedal, že Spojené štáty sú s Ruskom na túto tému v častom priamom kontakte, a to aj v posledných dňoch.

Americký prezident Joe Biden v stredajšom prejave na Valnom zhromaždení OSN v New Yorku obvinil Putina z „otvoreného jadrového vyhrážania Európe“.

„(Putin) chce vystrašiť celý svet. To sú prvé kroky jeho jadrového vydierania. Nemyslím si, že blafuje. Myslím si, že svet ho drží späť a zadržiava túto hrozbu. Musíme naň vyvíjať tlak a nedovoliť mu, aby v tom pokračoval,“ povedal ukrajinský prezident americkej stanici CBS.

Zelenskyj tiež povedal, že Rusko vykonáva jadrové vydieranie nielen svojím jadrovým arzenálom, ale aj okupáciou Záporožskej jadrovej elektrárne a nedávnymi vzdušnými útokmi na Juhoukrajinskú jadrovú elektráreň.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet