Na hlavný obsah

Orbán: Suverénna Ukrajina je potrebná na to, aby Rusko nepredstavovalo pre Európu hrozbu

Ide o zmenu rétoriky šéfa maďarskej vlády.

Orbán: Suverénna Ukrajina je potrebná na to, aby Rusko nepredstavovalo pre Európu hrozbu
Maďarský premiér Viktor Orbán. Foto: TASR/AP

Suverénna Ukrajina je potrebná na to, aby Rusko nepredstavovalo pre Európu hrozbu, uviedol podľa agentúry MTI maďarský premiér Viktor Orbán. V čase vrcholiaceho sporu o vyplatenie peňazí z regionálnych fondov Európskej únie ide o zmenu rétoriky šéfa maďarskej vlády. Ten v súvislosti s ruskou agresiou k susednej krajine dával podľa západných pozorovateľov opakovane najavo skôr proruské postoje.

Európa je jednotná vo svojom úsilí zastaviť Rusko, ktoré predstavuje hrozbu pre bezpečnosť Európy. Vyhlásil podľa MTI predseda Orbán na konferencii kresťanskodemokratických a centristických strán (CDI) v Paname.

Podľa Orbána je na naplnenie tohto cieľa potrebná zvrchovaná Ukrajina. Uviedol tiež, že v Európe sa líši pohľad na to, ako tento cieľ dosiahnuť, a to najmä v otázke protiruských sankcií. Podľa neho bude diskusia v tejto veci pokračovať.

Orbán, ktorého podľa agentúry AP mnohí považujú za najbližšieho spojenca ruského prezidenta Vladimira Putina v EÚ, vystupuje proti uvaleniu sankcií na Moskvu, hoci nakoniec hlasoval za všetky balíky postihov. Maďarsko ako jediné z krajín v strednej a východnej Európe odmietlo dodávať Ukrajine zbrane alebo umožniť ich prevoz cez svoje hranice.

Orbán označil ruskú inváziu za jasnú agresiu

Orbán ale zároveň vyhlásil, že invázia Moskvy na Ukrajinu je „jasnou agresiou“ a jeho vláda podporuje ukrajinskú územnú celistvosť.

V súčasnosti sa blíži vyústenie dlhotrvajúceho sporu Európskej únie s Budapešťou v súvislosti s dodržiavaním demokratických štandardov v Maďarsku. Podľa správ viacerých médií z tohto týždňa Európska komisia zrejme členským štátom odporučí, aby Maďarsku zablokovali vyplatenie časti peňazí z európskych regionálnych fondov pre nedostatočné reformy v oblasti právneho štátu.

Maďarsko sa minulý týždeň vyslovilo proti tomu, aby si EÚ spoločne požičiavala na finančnú pomoc Ukrajine v budúcom roku. Viaceré médiá špekulovali o tom, že Budapešť blokovaním tohto a ďalších návrhov zvyšok EÚ vydiera. Snaží sa tak vymôcť si vyplatenie európskych fondov.

V sobotu (27. 11.) prišla do Kyjeva na pozvanie ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského maďarská prezidentka Katalin Nováková. Podľa agentúry APA tam odsúdila ruskú agresiu na Ukrajine a uviedla, že zodpovednosť za vojnu leží úplne jasne na ruskom prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet