Na hlavný obsah

Rusi začali veľkú ofenzívu v Luhansku

Uviedol to americký Inštitút pre štúdium vojny.

Rusi začali veľkú ofenzívu v Luhansku
Ukrajinskí vojaci hliadkujú v meste Bachmut. Foto: TASR/AP

Ruské sily znovu získali iniciatívu na Ukrajine a začali ďalšiu veľkú ofenzívu v Luhanskej oblasti. Uviedol vo svojej aktuálnej správe o stave bojov na Ukrajine americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW).

Tempo ruských operácií pozdĺž línie Svatove-Kreminna v západnej Luhanskej oblasti sa za posledný týždeň výrazne zvýšilo. Ruské zdroje podľa ISW informujú o tom, že ruské jednotky útočia na ukrajinské obranné línie a postupujú na hraniciach Charkovskej a Luhanskej oblasti. Predovšetkým severozápadne od Svatove pri Kupjansku a západne od Kreminny.

Geolokačné zábery bojov potvrdzujú ruské územné zisky v oblasti Dvorične severozápadne od mesta Svatove. Ruské vojenské velenie navyše podľa všetkého plne nasadilo časti viacerých konvenčných divízií k rozhodujúcim útočným operáciám v oblasti, ako už ISW informoval v predchádzajúcich správach.

Nasadenie podstatných častí najmenej troch veľkých ruských divízií do operácií v tomto sektore naznačuje, že ruská ofenzíva začala, aj keď ukrajinské sily zatiaľ bránia ruským silám dosiahnuť významné úspechy. Ruská ofenzíva pravdepodobne ešte nedosiahla plné tempo. Navyše jej úspech nie je zaručený ani vopred daný, dodáva ISW.

Kým ruské sily v Luhanskej oblasti teraz prevzali iniciatívu v tom zmysle, že určujú podmienky boja. Plné nasadenie týchto síl by mohlo viesť k prípadnému vyvrcholeniu bojov bez toho, aby ruské sily dosiahli svoje ciele. Teda obsadenie celej Luhanskej a Doneckej oblasti.

Vagnerova skupina prestala verbovať

Súkromná žoldnierska armáda ruského oligarchu Jevgenija Prigožina, známa ako Vagnerova skupina, vo štvrtok (9. 2.) oznámila, že prestala najímať väzňov do bojov na Ukrajine. S odvolaním sa na zakladateľa skupiny o tom informovala agentúra Reuters.

Táto žoldnierska jednotka stála na čele niekoľko mesiacov trvajúceho útoku na mesto Bachmut v Doneckej oblast. Hrá čoraz významnejšiu úlohu v ruskej vojne na Ukrajine.

„Nábor zajatcov Vagnerovou súkromnou vojenskou spoločnosťou úplne zastavili,“ uviedol Prigožin na sociálnych sieťach. „Voči tým, ktorí pre nás teraz pracujú, plníme všetky svoje záväzky,“ dodal.

Vagnerova skupina začala v lete 2022 naberať väzňov v rozvetvenom ruskom väzenskom systéme. Prigožin, podnikateľ v oblasti gastronómie, ktorý si v časoch Sovietskeho zväzu odsedel deväť rokov vo väzení, ponúkol odsúdeným milosť, ak prežijú šesť mesiacov na Ukrajine.

Skupina neposkytla informácie o tom, koľko väzňov nastúpilo do jej radov. Údaje ruskej väzenskej služby zverejnené v novembri ukázali, že počet väzňov v krajine klesol od augusta do novembra o viac ako 20 000, čo je najväčší pokles za viac ako desať rokov.

V decembri agentúra Reuters s odvolaním sa na americké spravodajské služby uviedla, že Vagnerova skupina má na Ukrajine nasadených 40 000 naverbovaných väzňov, ktorí tvoria absolútnu väčšinu síl skupiny v krajine.

Bieloruský opozičný list Naša Niva vo štvrtok napísal, že bieloruskí inštruktori na vojenských cvičiskách v krajine vedú výcvik nielen zmobilizovaných ruských záložníkov, ale aj väzňov Prigožinovej žoldnierskej armády.

„Áno, cvičia ich v Minskej oblasti. Je tam zosilnená stráž, ale bieloruskí policajti sa sťažujú, pretože strážiť väzňov s prístupom k zbraniam je riskantné. Opakovane dochádza k pokusom o útek, ale neúspešným,“ povedal denníku nemenovaný zdroj z bieloruskej armády. Na výcviku väzňov v Bielorusku sa podľa neho mohli dohodnúť osobne „obaja diktátori“, teda Vladimir Putin a Alexander Lukašenko.

Prípravy na dlhú vojnu

Ruskí predstavitelia naďalej navrhujú opatrenia, ktoré majú pripraviť ruský vojenský priemysel na dlhú vojnu na Ukrajine. Zároveň pravdepodobne vytvárajú ďalšie podmienky na obchádzanie sankcií.

Premiér Michail Mišustin v stredu (8. 2.) povedal, že ruská vláda bude dotovať investičné projekty na modernizáciu podnikov pôsobiacich v záujme ruskej armády. Vyčlení značné prostriedky na výrobu nového vojenského vybavenia.

Mišustin tiež uviedol, že ruská vláda rozšíri výhody pre ruských podnikateľov, ktorí podporujú ruskú armádu. A to vrátane predĺženia doby splatnosti za prenajatý federálny majetok.

Ôsmeho februára Veľká Británia oznámila nový zoznam sankcionovaných subjektov zameraný na ruský vojenský priemysel. ISW už skôr uviedol, že 82 percent bezpilotných lietadiel vyrobených v Iráne a zostrelených na Ukrajine malo čipy, polovodiče a ďalšie komponenty zo Spojených štátov. To naznačuje, že Rusko a Irán pravdepodobne využívajú medzery v sankciách na dovoz zbrojných komponentov západnej proveniencie do Ruska prostredníctvom sprostredkovateľských subjektov.

Snaha Kremľa pripraviť ruský vojenský priemysel na dlhotrvajúcu vojnu na Ukrajine čiastočne závisí od schopnosti ruského vojenského priemyslu mať stály prístup k niekoľkým bezpečným dodávateľským reťazcom kľúčových zahraničných komponentov, ktoré sama vyrábať nedokáže.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet