Na hlavný obsah

V prípade brutálnej policajnej šikany rómskych chlapcov v Košiciach padlo ďalšie rozhodnutie

Kauza sa ťahá od roku 2009.

V prípade brutálnej policajnej šikany rómskych chlapcov v Košiciach padlo ďalšie rozhodnutie
Poškodení rómski chlapci. Foto: TASR/František Iván

Ústavný súd (ÚS) SR zrušil oslobodzujúci rozsudok pre desať policajtov v kauze šikanovania rómskych chlapcov, ku ktorému podľa obžaloby došlo v marci 2009 na policajnej stanici v Košiciach. ÚS vrátil vec Okresnému súdu (OS) Košice II na ďalšie konanie, zároveň rozhodol o porušení práv vtedajších šiestich chlapcov.

Podľa rozhodnutia ÚS porušenie práv nastalo postupom a rozsudkom OS Košice II zo 4. decembra 2019. Ako aj postupom a uznesením odvolacieho Krajského súdu v Košiciach z 11. decembra 2020, ktorý rozsudok OS potvrdil.

Porušenie práv sa vzťahuje na články Ústavy SR a Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd, podľa ktorých nikoho nemožno podrobiť krutému, neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu. ÚS informoval, že o ústavnej sťažnosti šiestich sťažovateľov rozhodol II. senát na neverejnom zasadnutí 24. mája.

Prípad sa viaže na udalosti z 21. marca 2009. Šesť rómskych chlapcov z košického sídliska Luník IX vo veku desať až 16 rokov predviedli policajti na Obvodné oddelenie Policajného zboru (PZ) Košice – Juh pre podozrenie z lúpežného prepadnutia dôchodkyne.

Podľa medializovaného videozáznamu policajti chlapcov ponižovali, vysmievali sa im, nútili ich dávať si navzájom facky či vyzliecť sa donaha. Policajti mali deti podľa obžaloby aj biť, vulgárne im nadávať či huckať na ne služobné psy. Ich komentáre sa týkali aj rómskeho pôvodu detí.

Deväť mužov a jednu ženu Generálna prokuratúra (GP) SR obžalovala zo zneužívania právomocí verejného činiteľa a štyroch z nich aj z vydierania. Podľa verdiktu prvostupňového súdu sa však nepreukázalo, že obžalovaní sa dopustili trestnej činnosti.

Najnovšie ÚS tento rozsudok zrušil. Sťažovatelia predtým uspeli so sťažnosťou aj na Európskom súde pre ľudské práva (ESĽP), ktorý takisto skonštatoval porušenie ich práv.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko