Na hlavný obsah

Prvé jadrové zbrane sú už v Bielorusku, vyhlásil Putin

Lukašenko tvrdí, že sú silnejšie ako tie, ktoré zhodili na Hirošimu a Nagasaki.

Prvé jadrové zbrane sú už v Bielorusku, vyhlásil Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: TASR/AP

Šéf Kremľa Vladimir Putin v piatok (16. 6.) potvrdil, že do Bieloruska dodali prvú časť taktických jadrových hlavíc, ktoré majú rozmiestniť na bieloruskom území, informovala agentúra AFP.

„Je to len prvá časť. Úlohu splníme v plnom rozsahu do konca roka,“ prisľúbil Putin vo vystúpení adresovanom delegátom na Petrohradskom medzinárodnom ekonomickom fóre (PMEF-23).

Západom neuznávaný bieloruský prezident Alexandr Lukašenko tento týždeň vyhlásil, že Moskva poskytla Minsku jadrové zbrane „trikrát silnejšie ako Hirošima a Nagasaki“.

„Jedna bomba je trikrát silnejšia. To je, ja neviem, pod milión ľudí, ktorí naraz zomrú. Nedajbože, aby som sa v súčasnej dobe musel rozhodovať o použití týchto zbraní. Ale nebude žiadne váhanie, ak by došlo k agresii proti nám,“ povedal Lukašenko.

Na plenárnom zasadnutí PMEF-23 Putin tiež vyhlásil, že Rusko má veľký počet jadrových zbraní a ich zásoby nezníži. Napriek tomu, že NATO chce znížiť počet jadrových zbraní.

„Máme viac takýchto zbraní ako krajiny NATO. Oni to vedia a neustále nás vyzývajú, aby sme začali rokovania o znížení ich počtu,“ vyhlásil Putin, pričom podľa tlačovej agentúry RIA Novosti následne použil vulgárne slovné spojenie z ľudového jazyka vo význame „kašľať na nich“.

Putin pred časom deklaroval, že Rusko môže použiť jadrové zbrane, ak dôjde k ohrozeniu jeho územnej celistvosti, nezávislosti a zvrchovanosti a samotnej existencie štátu. „V prvom rade však takúto potrebu nemáme. Po druhé, už samotný fakt diskusie o tejto téme znižuje možnosť zníženia prahu pre použitie zbraní,“ vyhlásil vtedy.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet