Na hlavný obsah

Vzťahy USA a Číny sú na najhoršej úrovni od roku 1979, povedal Kang

S Blinkenom však viedli otvorený rozhovor.

Vzťahy USA a Číny sú na najhoršej úrovni od roku 1979, povedal Kang
Zľava minister zahraničných USA Antony Blinken a čínsky šéf diplomacie Čchin Kang. Foto: TASR/AP

Vzťahy Číny a Spojených štátov sú na najhoršej úrovni od roku 1979. Uviedol to čínsky minister zahraničných vecí Čchin Kang v nedeľu (18. 6.) po rozhovoroch so šéfom diplomacie USA Antonym Blinkenom. Ten zdôraznil dôležitosť komunikácie oboch strán. Ministri sa zhodli, že sa znova stretnú vo Washingtone. Informovali agentúry AFP a Reuters.

Blinken je prvým americkým ministrom zahraničných vecí na návšteve Číny za päť rokov a tiež najvyššie postaveným predstaviteľom USA, ktorý zavítal do tejto krajiny od nástupu prezidenta Joea Bidena v januári 2021.

Od terajších rozhovorov sa neočakáva prelom v dlhom rade sporov medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta, ktoré siahajú od obchodu a oblasti technológií po Taiwan a dodržiavanie ľudských práv v Číne. Podľa analytikov však môžu pripraviť pôdu na ďalšie bilaterálne schôdzky.

Americké ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Blinken a jeho čínsky rezortný partner viedli „otvorené, zmysluplné a konštruktívne“ rozhovory.

„Minister zdôraznil dôležitosť diplomacie a toho, že je potrebné ponechať komunikačné kanály otvorené vo všetkých otázkach, aby sa znížilo riziko nesprávnej kalkulácie,“ uviedol hovorca amerického rezortu Matthew Miller. Stretnutie podľa neho trvalo päť a pol hodiny a nasledovala po ňom pracovná večera.

Čínsky minister podľa štátnych médií uviedol, že najväčším rizikom v bilaterálnych vzťahoch je Taiwan. „Otázka Taiwanu je jadrom hlavných záujmov Číny, najdôležitejším problémom v čínsko-amerických vzťahoch a najvýraznejším rizikom,“ vyhlásil Čchin.

Blinken mal cestovať do Číny ešte vo februári. Návštevu však odložil po zostrelení predpokladaného čínskeho špionážneho balóna v americkom vzdušnom priestore. V pondelok (19. 6.) by sa podľa očakávaní mal stretnúť s najvyššie postaveným čínskym diplomatom, štátnym radcom Wang Im, a možno aj prezidentom Si Ťin-pchingom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet