Na hlavný obsah

Čínskeho ministra zahraničia už týždne nikto nevidel. Oficiálne miesta mlčia, médiá špekulujú

Naposledy ho údajne videli 25. júna.

Čínskeho ministra zahraničia už týždne nikto nevidel. Oficiálne miesta mlčia, médiá špekulujú
Čínsky minister zahraničných vecí Čchin Kang. Foto: ČTK/AP/Michael Kappeler

Po tom, ako čínsky vodca Si Ťin-pching v decembri minulého roka katapultoval Čchin Kanga do funkcie ministra zahraničia, nasadil nový šéf čínskej diplomacie frenetické tempo. Stretol sa s desiatkami zahraničných predstaviteľov, aby presadzoval záujmy Pekingu v rozdelenom a vojnou zasiahnutom svete. Ale potom sa Čchin Kang náhle odmlčal, napísal spravodajský server The New York Times.

Teraz sú to už tri týždne, čo sa neobjavil na verejnosti. Naposledy ho údajne videli 25. júna, keď rokoval s diplomatmi z Vietnamu, Ruska a Srí Lanky. Nedávno sa mal v Pekingu stretnúť so šéfom zahraničnej politiky Európskej únie Josepom Borrellom, ale Čína túto návštevu zrušila.

Minulý týždeň vynechal stretnutie krajín ASEAN v indonézskej Jakarte, na ktoré bola Čína pozvaná.

Dlhá neprítomnosť Čchin Kanga už vyvolala na internete špekulácie o jeho zdravotnom stave a postavení. Náhle zmiznutia vysokých čínskych predstaviteľov z verejného života sú často vnímané ako potenciálne známky problémov.

Tajnostkárstvo podporilo špekulácie

Čínska vláda minulý týždeň oznámila, že päťdesiatsedemročný Čchin Kang zo zdravotných dôvodov vynechá stretnutie krajín ASEAN v Jakarte. Žiadne podrobnosti sa ale odvtedy neobjavili.

Novinári v Pekingu sa opakovane pýtajú ministerstva zahraničia, kedy sa Čchin Kang vráti do práce. Od úradníkov dostávajú štandardnú odpoveď, že im nemôžu poskytnúť žiadne informácie.

Tajnostkárstvo zo strany vlády len podporilo špekulácie o Čchinovej neprítomnosti. Hrozí tak, že záhada zmiznutia ministra zahraničia odvedie pozornosť od čínskeho úsilia posilniť svoju diplomaciu. Robia tak v snahe zmierniť napätie so západnými mocnosťami a získavať si priazeň ázijských susedov.

Táto epizóda „je pre čínskych diplomatov trápna a znepokojujúca, pretože do prísne kontrolovaného systému vnáša neistotu,“ povedal Daniel R. Russel, bývalý vysoký americký diplomat, ktorý teraz pôsobí v globálnej neziskovej organizácii Asia Society Policy Institute (ASPI).

Utajovanie osobného života a zdravotného stavu vysokých úradníkov je v čínskej komunistickej strane zakorenené. Pri jednej z najpozoruhodnejších a doteraz nevysvetlených absencií Si Ťin-pching krátko pred svojím nástupom k moci v roku 2012 náhle na dva týždne zmizol z očí verejnosti. Zmeškal tak stretnutie s vtedajšou ministerkou zahraničia USA Hillary Clintonovou.

Je dosť možné, že Čchin Kang naozaj ochorel a zotavuje sa. Aj tak by táto epizóda bola výrečným príkladom toho, ako môže neochota čínskej komunistickej strany zdieľať zlé správy podkopať jej snahu mať všetko pod kontrolou.

„Čínska komunistická strana si zvolila ako svoj modus operandi tajnostkárstvo, pretože informácie sú pre ňu zbraňou,“ povedal Willy Wo-Lap Lam z výskumného inštitútu Jamestown Foundation vo Washingtone.

„Ale v tomto prípade je utajovanie obklopujúce tak významného činiteľa úplne neuveriteľné,“ dodal.

Kariérny vzostup

Ak by sa ukázalo, že sa Čchin Kang nejakým spôsobom dostal do sporu s vedením komunistickej strany, mohlo by to vrhnúť zlé svetlo aj na Si Ťin-pchinga, ktorý využil svoje dominantné postavenie, aby urýchlil kariérny vzostup Čchin Kanga a skupiny ďalších lojálnych úradníkov, dodal Lam.

„Čchin Kang je úradník, ktorý sa, ako radi hovoríme, zviezol na vrchol vrtuľníkom,“ povedal Lam. Čchin Kanga v júli 2021 vymenovali za čínskeho veľvyslanca vo Washingtone a po iba 17 mesiacoch ho povýšili na ministra zahraničia. Tento rýchly vzostup mu vyniesol označenie jedného z blízkych pobočníkov Si Ťin-pchinga.

Predtým Čchin Kang pôsobil ako hovorca ministerstva zahraničných vecí, kedy bol známy svojimi štipľavými rečami, a tiež ako vysoký protokolárny úradník, ktorý organizoval zahraničné cesty čínskych predstaviteľov. Táto úloha mu umožnila úzko spolupracovať so Si Ťin-pchingom.

Ako minister zahraničia bol Čchin Kang zodpovedný za realizáciu vízie čínskeho vodcu, podľa ktorej je Peking čoraz sebavedomejšou globálnou mocnosťou. V júni päť a pol hodiny rokoval s ministrom zahraničia Antonym Blinkenom počas návštevy amerického predstaviteľa v Pekingu, keď sa obe krajiny snažili zmierniť napätie.

V súvislosti s pokračujúcou neprítomnosťou Čchin Kanga sa v zámorí objavili teórie o tom, že za jeho problémami by mohol byť románik s istou televíznou osobnosťou. Keď túto otázku položili v pondelok (17. 7.) novinári na pravidelnej tlačovej konferencii ministerstva zahraničných vecí, odpoveď hovorkyne Mao Ning bola predvídateľná: „O záležitosti, ktorú ste spomenuli, nič neviem“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet