Na hlavný obsah

Na väčšine Slovenska platia výstrahy pred horúčavami, niekde teploty presiahnu aj 35 stupňov

Na západe a severe hrozia aj búrky z tepla.

Na väčšine Slovenska platia výstrahy pred horúčavami, niekde teploty presiahnu aj 35 stupňov
Ľudia prechádzajú cez rozprašovač vody počas horúceho letného dňa. Foto: TASR/Pavol Zachar

Na väčšine Slovenska budú v pondelok (10. 7.) vysoké teploty. Slovenský hydrometeorologický ústav preto vydal výstrahy prvého a druhého stupňa od 12.00 h do 19.00 h. Informuje o tom na svojom webe.

Výstrahy druhého stupňa platia pre celý Bratislavský, Trnavský a Nitriansky kraj, pre takmer celý Trenčiansky kraj a pre okresy Krupina, Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Žarnovica a Žiar nad Hronom.

Mapa Slovenska s výstrahou SHMÚ pred vysokými teplotami.
Mapa Slovenska s výstrahou SHMÚ pred vysokými teplotami. Foto: www.shmu.sk

„Miestami sa očakáva dosahovanie maximálnej teploty vzduchu 35 až 36 stupňov Celzia. Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a tvorbu požiarov,“ uviedli meteorológovia.

Výstrahu prvého stupňa vydali pre takmer celý Košický kraj, okresy Považská Bystrica, Púchov, Bytča, Kysucké Nové Mesto, Martin, Turčianske Teplice a Žilina. Teplota môže dosiahnuť 33 až 34 stupňov.

Hrozia aj búrky

Na západnom a severnom Slovensku sa môžu v pondelok poobede vyskytnúť búrky. SHMÚ preto vydal výstrahu prvého stupňa. Informuje o tom na svojom webe.

Výstraha platí od 13.00 do 18.00 h. Meteorológovia ju vydali pre celý Bratislavský, Trenčiansky, Nitriansky, Trnavský a Žilinský kraj a tiež pre okresy Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Brezno, Krupina, Zvolen, Žarnovica a Žiar nad Hronom.

„Je malá pravdepodobnosť výskytu búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút, s nárazmi vetra 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami,“ uviedol SHMÚ.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko