Na hlavný obsah

Ódor si nemyslí, že by Česko muselo opäť zavádzať kontroly na hraniciach. Migračná situácia sa upokojila

Chce tiež obojstranne výhodnú spoluprácu s tretími krajinami.

Ódor si nemyslí, že by Česko muselo opäť zavádzať kontroly na hraniciach. Migračná situácia sa upokojila
Na snímke český premiér Petr Fiala (vpravo) prijal v Kramářovej vile slovenského premiéra Ľudovíta Ódora v rámci jeho prvej oficiálnej zahraničnej návšteve Českej republiky 4. júla 2023 v Prahe. Foto: TASR/Barbora Vizváryová

Slovenský premiér Ľudovít Ódor si nemyslí, že problém nelegálnej migrácie je aktuálne taký, aby Česká republika musela opätovne uzatvoriť a kontrolovať hranice so Slovenskom. Uviedol to po rokovaní s predsedom českej vlády Petrom Fialom.

„Máme veľmi jasný postoj. Chceme posilniť schengenské hranice, hovoriť o tom, ako realokovať migrantov a ako hľadať obojstranne výhodnú spoluprácu s tretími krajinami,“ povedal slovenský premiér. „Zatiaľ nevnímam žiaden problém, ktorý by mohol viesť k tomu, že by sa naše hranice opäť kontrolovali,“ dodal.

Predseda českej vlády Petr Fiala zdôraznil, že so Slovenskom sa spolupráca v oblasti migrácie v poslednom období výrazne zlepšila. „Je to jeden z kľúčov k tomu, aby sme predchádzali takým radikálnym riešeniam, aké sme urobili v minulom roku,“ uviedol Fiala.

Podľa Ódora v súčasnosti v mnohých otázkach viac funguje spolupráca Česka a Slovenska než krajín Vyšehradskej štvorky. Tá je podľa neho aktuálne menej kľúčová, ale nie zanedbateľná.

„Nikto V4 nelikviduje – spolupráca prebieha a bude prebiehať,“ doplnil k téme Fiala.
Slovenský premiér tiež podotkol, že zo Slovenska odchádza mnoho študentov na české vysoké školy. „Sme exportná krajina. Dosť veľa exportujeme aj študentov do ČR,“ povedal s úsmevom a dodal, že Slovensko by malo od ČR mnohé odpozorovať – napríklad ako zlepšiť spoluprácu univerzít s firmami.

„Absolútny spoločný záujem“ majú podľa Ódora obe krajiny na posilnení východného krídla NATO. Spoločné stanoviská odprezentujú aj na budúcotýždňovom samite Aliancie vo Vilniuse. Ako zdôraznil, vstup Švédska do NATO by výrazne posilnil jeho východné krídlo.

Predseda českej vlády Ódora napoludnie prijal s vojenskými poctami v Kramářovej vile. V reprezentačnom sídle českého premiéra rokovali najmä o energetickej a obrannej spolupráci či situácii na Ukrajine. Témou boli aj európske výzvy – problematika emisnej normy Euro 7 a revízia dlhodobého rozpočtu EÚ.

Ódor zamieri do Prahy

Ódor teraz zamieri na Pražský hrad, kde sa stretne s prezidentom Petrom Pavlom. Slovenský premiér návštevu zavŕši na Národnom pamätníku na Vítkove, kde si položením venca k hrobu neznámeho vojaka uctí obete vojen.

Hoci ide o Ódorovu prvú oficiálnu návštevu Prahy, s českým premiérom sa stretli už viackrát – naposledy minulý týždeň na samite Vyšehradskej štvorky v Bratislave, kde Slovensko symbolicky odovzdalo predsedníctvo vo V4 práve Česku. Fiala avizoval, že budúci premiérsky samit V4 sa uskutoční až po jesenných parlamentných voľbách na Slovensku a v Poľsku.

Pozrite si záznam spoločnej TK slovenského a českého premiéra:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko