Na hlavný obsah

Rusko chce obviniť Ukrajinu z ostreľovania Záporožskej jadrovej elektrárne, tvrdí Kyjev

Podľa Zelenského Rusko plánuje nebezpečné provokácie.

Rusko chce obviniť Ukrajinu z ostreľovania Záporožskej jadrovej elektrárne, tvrdí Kyjev
Záporožská jadrová elektráreň. Foto: Profimedia

Rusi umiestnili na strechu dvoch blokov Záporožskej jadrovej elektrárne cudzie predmety, ktoré vyzerajú ako výbušné zariadenia. Ich výbuch by bloky nepoškodil, ale môže vytvoriť zdanlie, že Ukrajina elektráreň ostreľuje. Uviedol to v utorok (4. 7.) generálny štáb ukrajinskej armády, ktorý varoval, že podobná provokácia by sa mohla odohrať v „blízkej dobe“.

O očakávaných „nebezpečných provokáciách“ v utorok telefonicky hovoril tiež ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s francúzskym náprotivkom Emmanuelom Macronom.

Generálny štáb tiež upozornil, že ruské médiá aj komentátori na platforme Telegram už v tomto zmysle šíria dezinformácie. Rusko medzitým skutočne Ukrajinu obvinilo, že sa na elektráreň v blízkej dobe chystá zaútočiť. 

Poradca šéfa ruského koncernu Rosenergoatom Renat Karčaa podľa agentúry RIA Novosti vyhlásil, že Ukrajina plánuje na elektráreň v noci na utorok zaútočiť s pomocou „vysoko presných zbraní“ a dronov.

Ukrajinský prezident Zelenskyj v utorok večer upozornil svojho francúzskeho kolegu na „nebezpečné provokácie“, ktoré podľa neho chystá Rusko v Záporožskej jadrovej elektrárni.

„Varoval som prezidenta Emmanuela Macrona, že okupačné jednotky chystajú nebezpečné provokácie v záporožskej elektrárni,“ uviedol Zelenskyj v komuniké po konverzácii. „Dohodli sme sa na maximálnej kontrole situácie s MAAE (Medzinárodná agentúra pre jadrovú energiu),“ dodal Zelenskyj.

Napätie okolo Záporožskej jadrovej elektrárne sa v poslednom čase vyostrilo. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pred dvoma týždňami uviedol, že Rusko zvažuje, že v okupovanej elektrárni na juhu Ukrajiny spácha „teroristický útok spojený s únikom radiácie“, čo hovorca Kremľa Dmitrij Peskov odmietol ako „ďalšiu lož“.

Generálny riaditeľ ruského jadrového koncernu Rosatom Alexej Lichačov potom na rokovaní so šéfom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafaelom Grossim hovoril o nebezpečenstve, že ukrajinské sily budú elektráreň ostreľovať.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet