Na hlavný obsah

Bielorusko zaregistrovalo vagnerovcov ako ‚eseročku‘ so vzdelávacími cieľmi

Organizácia ako právnický subjekt sídli v bieloruskej obci Ceľ.

Bielorusko zaregistrovalo vagnerovcov ako ‚eseročku‘ so vzdelávacími cieľmi
Chlapec kráča okolo premaľovaného loga žoldnierskej Vagnerovej skupiny. Foto: TASR/AP

Žoldniersku Vagnerovu skupinu v Bielorusku zaregistrovali ako spoločnosť s ručením obmedzeným, ktorá sa má zaoberať „vzdelávacími aktivitami“. Informovala o tom v stredu (16. 8.) stanica Rádio Sloboda (RFE/RL) s odvolaním sa na údaje z registra právnických a fyzických osôb bieloruského ministerstva spravodlivosti.

Bieloruský web Zerkalo okrem toho napísal, že Vagnerovu skupinu so základným imaním 200 bieloruských rubľov (72,50 eura) zaregistrovali 4. augusta úrady okresu Asipovičy.

Organizácia ako právnický subjekt sídli v bieloruskej obci Ceľ. Nachádza sa tam poľný tábor Vagnerovej skupiny a časť žoldnierov sa tam presunula po svojej vzbure proti ruskému vojenskému vedeniu.

Podľa registra sú hlavným a jediným predmetom činnosti Vagnerovej skupiny „iné druhy vzdelávania“. Do tejto podskupiny podľa úradnej špecifikácie patria školiace strediská s rôznymi kurzami. Na zvýšenie odbornosti, výučbu cudzích jazykov, nadobudnutie počítačových zručností, kurzy prežitia. Ale aj výučba náboženstva, nácvik vystupovania na verejnosti či tréning techniky rýchleho čítania.

Vagnerovci v Bielorusku

Časť žoldnierov Vagnerovej skupiny sa po júnovom pokuse o vzburu iniciovanú Jevgenijom Prigožinom presunula do Bieloruska, kde sa podľa tamojšieho ministerstva obrany podieľajú na výcviku bieloruskej armády.

Podľa monitorovacej skupiny Belaruski hajun sa na území Bieloruska môže nachádzať približne 4500 vagnerovských žoldnierov. Člen rady veliteľov Vagnerovej skupiny s prezývkou Marx pred časom informoval, že do Bieloruska príde celkovo až 10 000 žoldnierov.

V súčasnosti je podľa RFE/RL nejasné, či vagnerovci majú v úmysle zostať v Bielorusku, vrátiť sa do Ruska, alebo sa rozdelia medzi tieto dve krajiny a africký kontinent. Nejasný je aj osud samotného Prigožina. Odkedy sa po vzbure objavil v Rusku, zrejme pendluje medzi oboma krajinami.

Vagnerovci zohrali kľúčovú úlohu pri ruskej invázii na Ukrajinu, keď po takmer desiatich mesiacoch intenzívnych bojov pomohli dobyť hlavné časti mesta Bachmut. Prigožin uviedol, že počas bachmutskej operácie prišiel o 20 000 mužov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet