Na hlavný obsah

Čínu zasiahlo silné plytké zemetrasenie, zrútili sa desiatky budov

Epicentrum bolo v hĺbke desať kilometrov.

Čínu zasiahlo silné plytké zemetrasenie, zrútili sa desiatky budov
Zničená budova po zemetrasení v Číne. Foto: TASR/AP

Východnú Čínu v nedeľu (6. 8.) zasiahlo plytké zemetrasenie s magnitúdou 5,4, uviedol americký Úrad pre geologický prieskum (USGS). V dôsledku otrasov utrpelo zranenia najmenej desať ľudí a zrútili sa desiatky budov, informovala agentúra AFP.

Zemetrasenie udrelo v nedeľu o 02.33 h miestneho času. Zasiahlo oblasť vzdialenú 26 kilometrov južne od mesta Te-čou v provincii Šan-tung. Jeho epicentrum bolo v hĺbke 10 kilometrov, informovala USGS.

„Čím bližšie k povrchu zemetrasenie je, tým silnejšie ho pocítite,“ vysvetlil podľa agentúry AP Abreu Paris, geofyzik z Národného informačného centra pre zemetrasenia Geologického úradu USA.

Zemetrasenia nie sú v Číne zriedkavé, ale východnú časť krajiny, kde žije väčšina obyvateľstva a ležia tam veľké mestá, zasahujú len ojedinelo.

AFP dodala, že zemetrasenie z nedele cítili až v mestách Peking a Tchien-ťin, ako aj v Šanghaji, vzdialenom od epicentra približne 800 kilometrov.

Štátna televízia CCTV s odvolaním sa na šantunské úrady uviedla, že zemetrasenie, po ktorom nasledovalo 52 dotrasov, si vyžiadalo najmenej desať zranených a 74 domov alebo budov sa zrútilo.

V oblasti zasiahnutej zemetrasením kontrolujú aj vlakové trate. Televízia CCTV uviedla, že v niektorých oblastiach v dôsledku poškodenia potrubia prerušili dodávku plynu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet