Na hlavný obsah

Minimálna mesačná mzda sa od budúceho roku zvýši. Zamestnávatelia, odborári a predstavitelia vlády sa dohodli

Informoval o tom premiér Ľudovít Ódor po rokovaní tripartity.

Minimálna mesačná mzda sa od budúceho roku zvýši. Zamestnávatelia, odborári a predstavitelia vlády sa dohodli
Ilustračná snímka eurobankoviek. Foto: RTVS

Zamestnávatelia, odborári a predstavitelia vlády sa na pondelkovom (21. 8.) rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady dohodli na výške minimálnej mzdy na rok 2024.

Najnižšie hrubé zárobky od začiatku budúceho roka stúpnu z terajších 700 eur na 750 eur. Po rokovaní tripartity to uviedol premiér Ľudovít Ódor. Podľa zákonného automatu pritom musela suma minimálnej mzdy na budúci rok dosiahnuť najmenej 744 eur, teda 57 percent z priemernej mzdy na Slovensku za minulý rok.

Dobrý príklad pre politikov

„Táto dohoda by mohla byť príkladom aj pre politikov,“ povedala ministerka práce a sociálnych vecí Soňa Gaborčáková. Podľa nej by sa nová vláda mala zaoberať tým, ako nastaviť systém tak, aby ľudia s minimálnou mzdou zarobili v čistom viac. „Slovensko stojí po rokoch pred veľkou výzvou utriediť si, čo chceme, kam chceme smerovať a ako chceme odmeňovať ľudí,“ povedala.

Viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov (RÚZ) Mário Lelovský poukázal na to, že treba vždy sledovať aj spokojnosť zamestnancov, aj konkurencieschopnosť danej firmy. „Druhýkrát sme sa snažili nájsť dohodu a som veľmi rád, že dohoda nastala,“ povedal. Suma 750 eur je podľa neho štedrá ponuka vzhľadom na krízy, ktoré zamestnávateľov postihujú.

Prezident Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Alexej Beljajev zdôraznil, že problémom na Slovensku nie je podhodnotená minimálna mzda, ale príplatky za prácu v noci či cez víkend, ktoré sa opäť naviazali na minimálnu mzdu. „Tým, že sme naviazali príplatky späť na minimálnu mzdu, priemysel to bude v budúcom roku stáť 180 miliónov eur, z toho si štát vezme polovicu,“ povedal. Sumu 180 miliónov eur by mal štát podľa neho dať radšej pracujúcim.

Vďaka nárastu hrubej minimálnej mesačnej mzdy o 50 eur od začiatku budúceho roka stúpne čistý minimálny zárobok o 46,50 eura. Čistá minimálna mzda sa totiž zvýši zo súčasných 569 eur na 615,50 eura. Z tohtoročnej hrubej 700-eurovej mzdy tvoria sociálne a zdravotné odvody spolu 93,80 eura a daň z príjmov po uplatnení nezdaniteľnej časti základu dane tvorí 37,23 eura. 

Rokovaniu tripartity a zvyšovaniu miezd sa v reportáži venovala redaktorka RTVS Monika Maťová:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika