Na hlavný obsah

Najžiadanejšie profesie na Slovensku a v EÚ: Zverejnili, o akých zamestnancov je najväčší záujem

Najvyšší dopyt po nich majú programátorské spoločnosti.

Najžiadanejšie profesie na Slovensku a v EÚ: Zverejnili, o akých zamestnancov je najväčší záujem
Ilustračná snímka človeka pracujúceho na počítači. Foto: Unsplash

Softvéroví programátori a vývojári aplikácií sú najžiadanejšou profesiou v Európskej únii. Po nich nasledujú odborníci pre priemysel a výrobu. Vyplýva to z detailného informačného panela Európskeho strediska pre rozvoj odborného vzdelávania. To pomocou umelej inteligencie analyzuje online inzerciu pracovných ponúk vo všetkých krajinách EÚ.

Prácu pre vývojára softvéru a aplikácií ponúka približne každý desiaty pracovný inzerát v Portugalsku či Rakúsku. Stabilne vysoký záujem o túto profesiu majú aj firmy a inštitúcie v Luxembursku, Nemecku či Írsku.

Nie všetky krajiny EÚ hľadajú prioritne programátorov. České podniky preferujú chemikov, fyzikov, geológov a ďalších špecialistov fyzikálnych a prírodných vied. Dánske spoločnosti najčastejšie hľadajú predajcov, marketingových špecialistov a opatrovateľov.

Najžiadanejšia profesia na Slovensku

Slovensko patrí medzi krajiny EÚ s najvyšším podielom ponúk pre programátorov z online inzerátov. Druhou najžiadanejšou profesiou slovenskej priemyselnej ekonomiky je operátor strojov.

Ďalšia z najviac inzerovaných profesií je opäť z oblasti informačných a komunikačných technológií (IKT). Je ňou technik prevádzky a užívateľskej podpory IKT, potrebný takmer v každej firme či inštitúcii.

Najvyšší dopyt po IKT špecialistoch majú prirodzene programátorské spoločnosti a počítačové firmy. Z domovského IKT sektora pochádza takmer 18 percent zo všetkých online inzerátov na počítačového experta na Slovensku.

O profesionálov s IT zručnosťami v životopise majú záujem aj účtovnícke a iné firmy, pomáhajúce s administratívou, či call centrá. Tvoria 13 percent z dopytu po IKT špecialistoch. Banky a poisťovne s 10 percentným podielom na inzerátoch hľadajú takmer dvakrát viac týchto expertov ako bankových úradníkov a poisťovacích špecialistov.

Školy hľadajú viac IT špecialistov ako učiteľov

V priemyselných fabrikách na desiatich hľadaných operátorov strojov pripadajú tri inzeráty na IKT špecialistov. Konzultačné, marketingové a právne spoločnosti ich hľadajú v rovnakej miere ako predajcov svojich produktov.

Zaujímavá je situácia v školstve a energetike. Vzdelávacie inštitúcie hľadajú väčší počet IKT technikov a špecialistov ako učiteľov. Producenti energií zverejňujú inzeráty na IKT špecialistov takmer v rovnakom počte ako na predajcov.

Situácia v hoteloch a reštauráciách je mierne odlišná. Na rozdiel od väčšiny krajín EÚ, kde sa sektor ubytovania a stravovania snaží zamestnať vlastných IKT expertov, na Slovensku je záujem slabší. Hotely a reštaurácie si namiesto vlastného zamestnanca často objednávajú externé IKT firmy. Verejná správa nemá veľký podiel na online inzerátoch, ale IKT špecialisti v nich prevažujú.

O programátorov, IT konzultantov a projektantov, IT testerov, správcov digitálneho obsahu, ale aj databáz či informačných systémov súťažia podniky naprieč ekonomikou. Efektívne nasadzovanie nových technológií nielenže pomáha firmám prekonávať krízy a zmeny v podnikaní, ale patrí medzi základné predpoklady udržania sa na trhu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika