Na hlavný obsah

So speváčkou Sinéad O’Connorovou sa prišli rozlúčiť tisícky ľudí. Sprevádzala ich jej najslávnejšia skladba

Pohrebu sa zúčastnili aj známe osobnosti.

So speváčkou Sinéad O’Connorovou sa prišli rozlúčiť tisícky ľudí. Sprevádzala ich jej najslávnejšia skladba
Na pohreb speváčky prišli tisícky ľudí. Foto: TASR/AP

Tisícky ľudí prišli v utorok vzdať hold zosnulej írskej speváčke Sinéad O’Connor, ktorá zomrela 26. júla. Súkromný pohreb sa konal v utorok vo východoírskom meste Bray. Informuje o tom denník The Irish Times.

Už od rána sa na ulici, kadiaľ mal okolo poludnia prechádzať pohrebný sprievod, zhromaždilo množstvo ľudí. Sprievod sa na chvíľu zastavil pred speváčkiným domom, kde už predtým ľudia nakládli kvety, sviečky, obrázky či vlajočky. Prítomní ľudia za spevu najznámejšej piesne Sinéad O’Connor „Nothing Compares to U“ obhádzali pohrebné auto kvetmi.

Na súkromnom obrade sa zúčastnil írsky prezident Michael Higgins s manželkou Sabinou, premiér Leo Varadkar, ale aj hudobníci Bono či Bob Geldof. Speváčka v roku 2018 konvertovala na islam a zmenila si meno na Shuhada Sadaqatová. Na obrade prednášal moslimské modlitby imám Umar Al-Qadri.

Rozhlasové stanice hrali slávnu pieseň

Rodina Sinéad O’Connor ešte v nedeľu vydala vyhlásenie, že verejnosť sa bude môcť rozlúčiť so speváčkou, keď bude pohrebné vozidlo prechádzať mestom.

O 12.30 h miestneho času (13.30 h SELČ), keď pohrebné auto prišlo až k morskému pobrežiu, všetky rozhlasové stanice v Írsku začali po vzájomnej dohode hrať pieseň „Nothing Compares to U“.

„Jedinečným príspevkom Sinéad bola jej skúsenosť so zraniteľnosťou, skombinovaná s výnimočnou tvorivosťou, ktorú odovzdávala iným prostredníctvom svojho hlasu, hudby a piesní,“ vyhlásil írsky prezident.

Príčinu smrti neuviedli

Speváčka Sinéad O’Connorová zomrela 26 júla v Londýne vo veku 56 rokov. Príčinu smrti rodina ani úrady neuviedli. Polícia informovala iba o tom, že okolnosti jej úmrtia nepovažuje za podozrivé.

Po speváčke ostali tri deti. Jej syn Shane si zobral život pred rokom a pol vo veku 17 rokov. Britský denník Daily Mail pripomenul, že O’Connor dlhé roky trpela duševnou chorobou. Vo svojom poslednom príspevku na sociálnej sieti zverejnila fotografiu syna Shanea s popisom: „Odvtedy žijem ako živá mŕtva. Bol láskou môjho života, svetlom mojej duše.“

Speváčka vydala vo svojej kariére desať štúdiových albumov. Jej singel Nothing Compares 2 U sa stal v roku 1990 celosvetovou jednotkou podľa Billboard Music Awards.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet