Na hlavný obsah

Telá obetí ničivej povodne v Líbyi vyplavuje more na pláže vzdialené aj viac ako 100 kilometrov

Po obetiach pátrajú záchranné tímy tiež v troskách domov.

Telá obetí ničivej povodne v Líbyi vyplavuje more na pláže vzdialené aj viac ako 100 kilometrov
Ľudia hľadajú preživších po ničivej búrke, ktorá zasiahla Líbyu. Foto: ČTK/AP/Yousef Murad

Telá obetí povodne, ktorá zničila časť východolíbyjského prístavu Derna, vyplavuje more na pláže vzdialené viac ako 100 kilometrov. Serveru BBC News to povedali miestni svedkovia. Líbyjská pobočka organizácie Červený polmesiac uviedla, že z mora vyťahujú stovky tiel, ktoré tam zmietla záplavová vlna.

Po obetiach pátrajú záchranné tímy tiež v troskách domov a vo vrstvách bahna priamo v Derna. Východolíbyjské úrady do mesta nevpúšťajú civilistov, aby prácu záchranárov uľahčili, informovala agentúra AP.

Počet obetí záplav v Derna stúpol vo štvrtok (14. 9.) podľa Červeného polmesiaca na 11 300 a 10 100 ľudí je stále nezvestných. Okolo 30-tisíc ľudí je podľa odhadov miestnych úradov bez strechy nad hlavou.

„Mesto Derna postupne evakuujú a iba pátracie a záchranné tímy majú povolený vstup dovnútra,“ vyhlásil podľa AP šéf východolíbyjských záchranných služieb. Záchranári podľa BBC čelia pri pátraní obrovským logistickým problémom, pretože musia pracovať bez základnej infraštruktúry.

Bašír bin Amír z Medzinárodného záchranného výboru povedal BBC, že do mesta Derna vedie len jedna prístupová cesta, pretože ostatné zničila povodeň. V meste nefunguje elektrina, netečie voda a telekomunikačné spojenie je neisté, dodal.

Zosnulých z mesta Derna zatiaľ pochovávajú do masových hrobov, podľa OSN takto pochovali už viac ako tisíc ľudí. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a ďalší vyzvali úrady v Líbyi, aby od tejto praktiky ustúpili.

„Rýchle pohreby do neoznačených hrobov môžu viesť k dlhodobému duševnému utrpeniu príbuzných aj k spoločenským a právnym problémom,“ uviedli WHO, Medzinárodný výbor Červeného kríža a Medzinárodnej federácie spoločnosti Červeného kríža a Červeného polmesiaca.

Potrebujú zdravotnícku pomoc

Mnoho tiel obetí vyplavuje more v okolitých mestách. Líbyjský Červený polmesiac oznámil, že dôvodom je okrem iného silný vietor. Jeden z obyvateľov Tobruku, ktorý je od Derny vzdialený asi 150 kilometrov, BBC povedal, že videl vyplavené mŕtvoly v blízkosti svojho domovského mesta. Po telách v mori pátrajú pri pobreží aj potápači.

Búrka Daniel zasiahla Líbyu v nedeľu. Výdatné zrážky spôsobili pretrhnutie dvoch priehrad nad mestom Derna, ktoré vzápätí bleskovo zaplavila prívalová vlna. Podľa starostu tohto prístavného mesta, ktorého počet obyvateľov sa odhaduje zhruba na 100-tisíc, môže byť konečný počet obetí vzhľadom na počet zničených budov až 20-tisíc.

Svetová zdravotnícka organizácia podľa BBC uviedla, že na viacerých miestach v Líbyi nevyhnutne potrebujú zdravotnícku pomoc. Vzhľadom na zložitú situáciu v krajine, ktorá je politicky rozdelená medzi dve súperiace vlády, mnoho zdravotníckych zariadení nefungovalo dobre ani pred ničivými záplavami. „Veľa zdravotníckych zariadení bolo zle zásobených a mala málo personálu,“ vyhlásil predstaviteľ WHO pre oblasť východného Stredomoria Rick Brennan.

WHO je pripravená koordinovať pomoc humanitárnych organizácií v Líbyi. Komplikáciu ale predstavuje existencia súperiacich vlád na východe a západe. Sú problémy dostať povolenie od vlády, aby sa pomoc mohla dostať tam, kde ju potrebujú, vysvetlil Brennan. Podľa BBC zazneli výzvy na vytvorenie námorného koridoru, ktorým by mohla pomoc prúdiť priamo na východ Líbye.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet