Na hlavný obsah

Väčšina Američanov chce hornú vekovú hranicu pre volených činiteľov

Joe Biden je najstarší prezident v dejinách USA.

Väčšina Američanov chce hornú vekovú hranicu pre volených činiteľov
Americký prezident Joe Biden. Foto: TASR/AP

Viac ako tri štvrtiny amerických voličov si praje zaviesť hornú vekovú hranicu pre volených činiteľov. Vyplýva to z nového prieskumu agentúry YouGov pre televíziu CBS News. Sondáž prichádza v čase rastúcich obáv ohľadom veku vrcholných amerických politikov a ich schopnosti naplno vykonávať funkciu, pripomína sever Axios. 

Napríklad 81-ročný líder Republikánskej strany v americkom Senáte Mitch McConnell pred nedávnom prestal už druhýkrát na tlačovej konferencii na niekoľko desiatok sekúnd reagovať.

Zámer kandidovať v budúcoročných voľbách do Kongresu minulý týždeň oznámila 83-ročná demokratka a bývalá šéfka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová. Teraz 80-ročný Joe Biden je najstarší prezident v dejinách USA a tiež sa mieni uchádzať o znovuzvolenie.

V prípade víťazstva vo voľbách v budúcom roku by Biden otváral druhý mandát vo veku 82 rokov. Prieskumy nasvedčujú tomu, že sa demokrat na budúci rok stretne s republikánskym exprezidentom Donaldom Trumpom. Ten by v prípade víťazstva v čase nástupu do funkcie v Bielom dome mal 78 rokov.

Práca prezidenta je vo vysokom veku náročná

Sedemdesiatsedem percent respondentov prieskumu uviedlo, že by mal byť zavedený horný vekový limit pre volených činiteľov. Na základe toho by „po dosiahnutí určitého veku už nemohli zastávať svoju funkciu“. Zároveň sa ukázalo, že túto obavu zdieľajú voliči oboch hlavných strán. Zavedenie hornej vekovej hranice pre volených činiteľov si želá 76 percent demokratov a 79 percent republikánov.

Podľa 45 percent respondentov by maximálna veková hranica pre volených činiteľov mala byť 70 rokov. Tridsať percent respondentov uviedlo, že maximálny vek by mal byť 50 alebo 60 rokov. Iba 18 percent opýtaných sa domnieva, že horná veková hranica by mala byť 80 rokov.

Viac ako polovica respondentov si myslí, že práca prezidenta je „príliš náročná pre človeka staršieho ako 75 rokov“, ale 38 percent opýtaných si myslí, že to závisí tiež od ďalších okolností. S tvrdením, že sa so zvolenými činiteľmi a zákonodarcami staršími ako 75 rokov spájajú obavy ohľadom ich schopnosti vykonávať svoju funkciu „prevažne súhlasilo“ 78 percent respondentov.

Priemerný vek v americkom Senáte je podľa sondážnej agentúry Pew Research Center 65 rokov a v Snemovni reprezentantov to je 57. Šestnástim senátorom je 75 a viac rokov a 18 senátorom je medzi 74 a 70 rokmi. Senát má 100 členov, dvoch za každý štát. V 435-člennej Snemovni reprezentantov sedí 43 poslancov vo veku 75 a rokov a viac a 42 je medzi 70 až 74 rokmi.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet