Na hlavný obsah

Na synagógu v Berlíne zaútočili zápalnými fľašami. Polícia zadržala jedného muža

"Antisemitizmus nemá v Nemecku miesto," uviedol Scholz.

Na synagógu v Berlíne zaútočili zápalnými fľašami. Polícia zadržala jedného muža
Nemeckí policajti strážia synagógu v Berlíne. Foto: TASR/AP

Dvaja útočníci hodili v stredu ráno podomácky vyrobené zápalné fľaše na židovské komunitné centrum a synagógu v centre Berlíne. Nemecký kancelár Olaf Scholz útok odsúdil, informujú agentúry DPA a Reuters.

Dvaja muži v kapucniach použili pri útoku molotovove kokteily, uviedla miestna polícia. Zadržala jedného muža, ktorý vykrikoval antisemitské slogany.

Dve fľaše s horľavou kvapalinou dopadli na chodník a ich plamene nespôsobili nijaké škody, uviedla polícia. Okolnosti útoku vyšetrujú bezpečnostné zložky.

„Chcem jasne povedať, že som pobúrený. Osobne ma poburuje, čo niektorí ľudia vykrikujú a robia,“ uviedol Scholz počas návštevy Egypta.

„Útoky na židovské inštitúcie a prejavy násilia na našich uliciach sú opovrhnutiahodné a nemožno ich tolerovať,“ dodal Scholz s tým, že antisemitizmus nemá v Nemecku miesto.

V Nemecku posilnili bezpečnosť v okolí židovských inštitúcií po teroristickom útoku palestínskeho militantného hnutia Hamas na Izrael, ktorý prerástol v ozbrojený konflikt. Eskalácia konfliktu medzi palestínskymi militantmi a Izraelom celosvetovo zvýšila obavy z útokov proti Židom.

K útoku na synagógu v Berlíne prišlo len niekoľko hodín po zásahoch berlínskej polície proti nepovoleným propalestínskym demonštráciám. Vypukli spontánne po ničivom výbuchu v nemocnici v pásme Gazy v utorok, ktorý si vyžiadal stovky obetí.

Hamas prisúdil výbuch v nemocnici Izraelu. Izraelská armáda zodpovednosť poprela a podľa leteckých snímok a analýzy miesta výbuchu a poškodenia okolitých budov ho pripísala neúspešne odpálenej rakete militantov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet