Na hlavný obsah

Putin sa v Pekingu stretol so Si Ťin-pchingom. Čínskeho prezidenta už predtým označil za drahého priateľa

Čínsky prezident uviedol, že vzájomná dôvera medzi dvojicou mocností sa stále prehlbuje.

Putin sa v Pekingu stretol so Si Ťin-pchingom. Čínskeho prezidenta už predtým označil za drahého priateľa
Čínsky prezident Si Ťin-pching (vľavo) sa víta so svojím ruským náprotivkom Vladimirom Putinom (vpravo). Foto: TASR/AP

Ruský prezident Vladimir Putin sa v stredu (18. 10.) v Pekingu stretol so svojím čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom na okraj summitu k plánu takzvanej novej Hodvábnej cesty. Čínskeho prezidenta už predtým označil za drahého priateľa, informuje agentúra Reuters.

Putin je len na svojej druhej zahraničnej ceste mimo štátov niekdajšieho Sovietskeho zväzu od vlaňajšieho útoku Ruska na Ukrajinu. V rozhovore so Si Ťin-pchingom vyjadril presvedčenie, že v dnešnej zložitej dobe je potrebná úzka koordinácia zahraničnej politiky.

Čínsky prezident zase konštatoval, že vzájomná dôvera medzi dvojicou mocností sa stále prehlbuje. Zároveň si pochvaľoval, že sa s Putinom za uplynulých desať rokov zišiel už 42-krát, vďaka čomu ich spája hlboké priateľstvo.

Ruský prezident už predtým počas svojho vystúpenia na summite ocenil a vyjadril presvedčenie, že nová Hodvábna cesta svet zblíži a že Rusko môže hrať kľúčovú úlohu pri oživení tejto historickej trasy.

„Rusko a Čína, rovnako ako väčšina krajín sveta, zdieľajú túžbu po rovnocennej, vzájomne výhodnej spolupráci s cieľom dosiahnuť všeobecný udržateľný a dlhodobý hospodársky pokrok a sociálny blahobyt pri rešpektovaní civilizačnej rozmanitosti a práva každého štátu na vlastný model rozvoja,“ tvrdí. Vyhlásil okrem iného Putin, pred ktorého prejavom z miestnosti odišli niektorí predstavitelia európskych krajín.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet