Na hlavný obsah

Poľský prezident vetoval novej vláde zákon o rozpočte, môže za to spor o médiá

Duda kritizoval zmeny vo verejnoprávnych médiách.

Poľský prezident vetoval novej vláde zákon o rozpočte, môže za to spor o médiá
Poľský prezident Andrzej Duda (vľavo) a premiér Donald Tusk. Foto: TASR/AP

Poľský prezident Andrzej Duda vetoval v sobotu (23. 12.) zákon o rozpočte na rok 2024, ktorý predložila nová vláda premiéra Donalda Tuska.

Duda v tejto súvislosti kritizoval zmeny, ktoré Tuskova vláda zaviedla v ostatných dňoch vo verejnoprávnych médiách – televízii, rozhlase aj agentúre -, keď odvolala predstaviteľov ich vedenia. O prezidentskom vete informuje agentúra PAP.

„Rozhodol som sa vetovať návrh zákona o rozpočte na rok 2024, ktorý zahŕňal tri miliardy zlotých (690 miliónov eur) pre verejnoprávne médiá,“ uviedol Duda v sobotu popoludní na platforme X. Dodal, že „vzhľadom na hrubé porušenie ústavy a princípov demokratického právneho štátu“ so zákonom o rozpočte nemôže súhlasiť.

„Pokus o financovanie verejnoprávnych médií prostredníctvom zákona o rozpočte (zo strany parlamentnej väčšiny) je v súčasnej situácii neprijateľný,“ dodal poľský prezident.

Duda, považovaný za spojenca predošlej vlády, už predtým ostro kritizoval zmeny vo vedení verejnoprávnych médií, ktoré v stredu (20. 12.) urobila nová vláda.

Nový poľský minister kultúry Bartlomiej Sienkiewicz podľa jeho slov v stredu „nehorázne porušil ústavu“, keď odvolal predsedov správnych rád verejnoprávnej televízie a rozhlasu a tlačovej agentúry PAP. Ako aj dozorných rád týchto spoločností.

Ľudia verní bývalej vláde

Duda tiež upozornil, že kroky, ktoré vo vzťahu k verejnoprávnym médiám podnikla nová vláda, má podľa ústavy podniknúť prezident. Pripomenul tiež, že nominácie do orgánov verejnoprávnych médií má v kompetencii Národná mediálna rada, nie vláda či minister. Uvedenú radu však zriadili v čase vlády PiS, pripomína agentúra PAP.

Tuskov kabinet tvrdí, že PiS si do jej vedenia dosadila ľudí lojálnych k svojim záujmom. A taktiež uvádza, že sa počas vlády tejto strany stali verejnoprávne médiá jej propagandistickými stanicami.

Aj ďalší kritici a organizácie monitorujúce stav slobody tlače vo svete pritom dlhodobo upozorňovali, že PiS zmenila poľské verejnoprávne médiá na vysielateľov svojich propagandistických výstupov, napísala tento týždeň agentúra DPA.

Zákon o rozpočte je dôležitou legislatívou novej Tuskovej vlády, keďže napĺňa viaceré jej predvolebné sľuby. Vrátane 30-percentného zvýšenia platov učiteľov a 20-percentného zvýšenia miezd zamestnancov verejného sektora.

Duda na margo svojho veta uviedol, že Sejmu (dolnej komore parlamentu) on sám „hneď po Vianociach“ predloží vlastný návrh zákona o rozpočte, ktorý bude zahŕňať aj takéto zvyšovanie platov.

Na predsedov Sejmu aj Senátu zároveň apeloval, aby následne urýchlene zvolali zasadnutia oboch parlamentných komôr, a dal sa tak prijať jeho návrh ešte do konca kalendárneho roka.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet