Na hlavný obsah

Vedci majú nové zistenia. Umývanie zubov má vplyv na výskyt zápalu pľúc

Do výskumu sa zapojilo viac než 2 700 pacientov.

Vedci majú nové zistenia. Umývanie zubov má vplyv na výskyt zápalu pľúc
Ilustračná snímka. Foto: Unsplash

Umývanie zubov znižuje u hospitalizovaných pacientov počet prípadov výskytu zápalu pľúc, redukuje úmrtnosť na jednotkách intenzívnej starostlivosti (JIS) a skracuje dĺžku pobytu na JIS.

Nová štúdia zverejnená v odbornom časopise JAMA Internal Medicine naznačuje, že umývanie zubov môže výrazne znižovať počet zápalov pľúc, ktorými sa pacienti nakazia počas hospitalizácie.

Do štúdie sa zapojili Brighamova a ženská nemocnica (BWH) a nemocnica Harvard Pilgrim Health Care Institute (HPHCI), obe so sídlom v Bostone v americkom štáte Massachusetts.

Tím vedcov skúmal výsledky výsledky 15 randomizovaných klinických štúdií z rôznych databáz z celého sveta. Zapojených bolo do nich viac než 2 700 pacientov. Špecificky pri tom skúmali, či starostlivosť o ústnu dutinu s čistením zubov bude účinnejšia ako starostlivosť o ústnu dutinu bez umývania zubov.

Zápal pľúc, ktorým sa pacienti nakazia v nemocnici, často vzniká tak, že baktérie z úst pacienta preniknú do jeho dýchacej sústavy a napadnú pľúca. Pacienti s podlomeným zdravím alebo s oslabeným imunitným systémom sú na toto ochorenie počas hospitalizácie veľmi náchylní.

Každodenné čistenie zubov by však mohlo pomôcť zredukovať počet baktérií v ústnej dutine. Tým sa zníži riziko rozvinutia tohto ochorenia.        

Kratšia dĺžka pobytu na JIS

Väčšina skúmaných štúdií sa zameriavala na pacientov na JIS pripojených na pľúcnu ventiláciu. Iba dve z 15 štúdií sa venovali pacientom, ktorí k nej pripojení neboli. U pacientov na pľúcnej ventilácii sa potvrdilo, že umývanie zubov skrátilo čas, ktorý na nej museli byť pripojení. Zároveň skrátilo aj dĺžku ich pobytu na JIS. 

Lekári dúfajú, že sa ochranný účinok umývania zubov podarí potvrdiť aj u pacientov dýchajúcich bez pomoci ventilácie. Na potvrdenie alebo vyvrátenie tohto predpokladu je však potrebný ďalší výskum.

„Indikovaný pokles úmrtnosti, ktorý tu vidíme, je ohromujúci. Naznačuje, že pravidelné umývanie zubov môže zachraňovať životy. Vo svete preventívnej medicíny sa iba výnimočne podarí nájsť niečo, čo nie je nákladné, no zároveň je to účinné.

Naša štúdia naznačuje, že niečo tak jednoduché ako čistenie zubov môže spôsobiť výraznú zmenu a že nie je na to potrebný žiaden nový prístroj ani nový liek,“ uviedol klinický epidemiológ a špecialista na infekčné choroby Michael Klompas.

„Výsledky nášho výskumu naznačujú dôležitosť ústnej hygieny (…) u hospitalizovaných pacientov. Dúfame, že naša štúdia pomôže vytvoriť pravidlá a programy, ktoré hospitalizovaným pacientom pomôžu častejšie si umývať zuby. Ak to nebudú môcť urobiť svojpomocne, odporúčame pomoc člena ošetrujúceho tímu,“ uzavrel Klompas.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet