Na hlavný obsah

Zamestnancom UniCredit Bank klesajú mzdy už druhý rok po sebe. Vstúpia do ostrého štrajku

Banka sa vyhýba férovému dialógu.

Zamestnancom UniCredit Bank klesajú mzdy už druhý rok po sebe. Vstúpia do ostrého štrajku
Pracovníci UniCredit Bank vyhlásili ostrý štrajk. Foto: TASR/František Iván

Zamestnanci UniCredit Bank vstúpia od 12. decembra do ostrého štrajku pre klesajúce reálne mzdy druhý rok po sebe. Banka odmietla návrh sprostredkovateľa kolektívneho vyjednávania a vyhýba sa férovému sociálnemu dialógu. Informovala o tom v stredu (6. 12.) hovorkyňa Konfederácie odborových zväzov (KOZ) SR Martina Nemethová.

„Ani posledné rokovanie s vedením banky nič nezmenilo na jeho ponuke, ktorá je pre nás neprijateľná. Odmietame sa zmieriť s tým, že nám druhý rok po sebe klesnú reálne mzdy. Veľmi nemilo nás prekvapila reakcia vedenia banky na naše ústretové návrhy. Preto nám nič iné neostáva, ako vyhlásiť ostrý štrajk,“ dodala predsedníčka Základnej organizácie Odborového zväzu bánk a poisťovní v spoločnosti UniCredit Bank Jana Szászová.

Súhlas so štrajkom podpísalo viac ako 50 percent zamestnancov banky. Odborová predáčka predpokladá, že sa ho zúčastnia všetci jej kolegovia. „Vôbec nás neteší situácia, do ktorej sme boli dohnaní,“ podotkla Szászová s tým, že sa vopred ospravedlňuje klientom za prípadné nepohodlie, ktoré im môže spôsobiť situácia, do ktorej boli zamestnanci banky podľa nej dotlačení.

„Veríme, že nás chápu a vnímajú, že bojujeme za spoločnú vec. A to dôstojné pracovné a mzdové podmienky a za úroveň sociálneho dialógu, ktorí si zaslúžime rovnaký, ako ľudia pracujúci v okolitých krajinách,“ dodala Szászová.

Mesiace vyjednávania

Zástupcovia Základnej organizácie Odborového zväzu bánk a poisťovní s vedením banky vyjednávajú o mzdovom navýšení už niekoľko mesiacov. Hovorkyňa uviedla, že odborári pôvodne požadovali navýšenie miezd od januára budúceho roku o tohtoročnú mieru inflácie, ako aj vyplatenie dovolenkového príspevku v júli vo výške 60 percent ich základnej mzdy.

Hovorkyňa uviedla, že nakoľko sa obe strany nevedeli dohodnúť, do kolektívneho sporu vstúpil sprostredkovateľ, ktorého návrh banka taktiež odmietla. „Od apríla chce zvyšovať plošne platy len o 7 percent. Individuálne zvýši platy o ďalšie 3 percentá zamestnancom, ktorí na rovnakých pozíciách zarábajú rozdielne výšky platov. Namiesto dovolenkového príspevku vo výške 60 percent mesačnej mzdy chce banka vyplatiť len 35 percent mesačnej mzdy v podobe koncoročného bonusu,“ uzavrela KOZ SR.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika