Na hlavný obsah

Slovensko tvorí stále viac odpadu. Zlepšuje sa však v jeho recyklácii

Lepšie sme na tom aj so skládkovaním.

Slovensko tvorí stále viac odpadu. Zlepšuje sa však v jeho recyklácii
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Dano Veselský

Tvorba odpadu na Slovensku stúpa od roku 2014 trikrát rýchlejšie v porovnaní s priemerom Európskej únie. Stále ho však nedosahuje. Slovensko so 478 kilogramami na osobu ho vytvára stále menej v porovnaní s EÚ a jej 513 kilogramami.

V Únii sa produkcia komunálneho odpadu v roku 2022 znížila medziročne o 3,6 percenta, čo je prvý pokles od roku 2013. Dobrou správou podľa analýzy Inštitútu pre stratégie a analýzy je, že naši krajania zlepšujú jeho recykláciu aj skládkovanie.

„Podiel recyklovaného odpadu sa za posledných desať rokov zvýšil o 36 percentuálnych bodov, z 21 percent na 57 percent. A výrazne sa tak priblížil k priemeru EÚ, ktorý je 74 percent,“ uvádza inštitút vo svojej analýze. V roku 2022 Slovensko zrecyklovalo a energeticky zhodnotilo 274 kilogramov na osobu.

Celkové zhodnotenie odpadu v EÚ kleslo medziročne o päť percent na 379 kilogramov na osobu. Medzi pravdepodobné príčiny patrí energetická kríza, ktorá prispela k zníženiu objemu celkového odpadu.

Tvorbu odpadu dlhodobo pomáha znižovať aj zber bioodpadu či zálohovanie PET fliaš. Slovensko skládkuje 188 kilogramov na obyvateľa, priemer EÚ je 118 kilogramov. Podiel skládkovaných odpadkov sme za dekádu znížili z 81 percent na 39 percent, pričom priemer EÚ je 23 percent.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko