Na hlavný obsah

Riziko mokrých lavín stúpa: Môže za to dážď, platia rôzne stupne nebezpečenstva

Na niektorých miestach cez týždeň pribudol nový sneh.

Riziko mokrých lavín stúpa: Môže za to dážď, platia rôzne stupne nebezpečenstva
Ilustračná snímka. Foto: TASR/Adriána Hudecová

Vo Vysokých a Západných Tatrách platí v sobotu v polohách nad 1 500 metrov nad morom mierne (druhý stupeň), v Malej Fatre a Nízkych Tatrách (nad 1 300 metrov nad morom) malé lavínové nebezpečenstvo (prvý stupeň). Informoval o tom Pavel Krajčí zo Strediska lavínovej prevencie Horskej záchrannej služby (HZS) v Liptovskom Hrádku.

Vo Vysokých a Západných Tatrách napadlo počas týždňa asi 25 centimetrov nového snehu, ktorý sa ale postupne topí. Nový sneh napadol na starý tvrdý sneh. Tieto dve vrstvy sa za posledné dni dobre previazali. Problémom bude oteplenie, ktoré prinesie riziko mokrých lavín, riziko budú mierne zvyšovať aj dažďové prehánky. Môžu sa objaviť aj samovoľné malé lavíny.

V Malej Fatre a Nízkych Tatrách pribudlo počas týždňa miestami až 35 centimetrov nového snehu, ktorý sa však už takmer úplne roztopil. Nový sneh napadol na trávnatý podklad alebo na starý tvrdý sneh. Podobne, ako vo Vysokých a Západných Tatrách, oteplenie môže spôsobiť riziko mokrých lavín. V prípade uvoľnenia pôjde o malé lavíny alebo splazy.

Tento obrázok nemá vyplnený ALT popisok, jeho názov je image-4-1150x224.png

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny