Na hlavný obsah

ŠÚKL od spustenia očkovania eviduje 8 075 hlásení podozrení na nežiaduce účinky

Ide o počet hlásení do 11. augusta.

ŠÚKL od spustenia očkovania eviduje 8 075 hlásení podozrení na nežiaduce účinky
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

V súvislosti s očkovaním proti koronavírusu Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) do stredy (11. 8.) evidoval celkovo 8 075 hlásení podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení je 827 závažných.

Pri vakcíne od konzorcia Pfizer/BioNTech išlo o 430 hlásení, z toho jedno úmrtie. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky sa objavili pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, a to zväčša u pacientov liečených na hypertenziu, prekolapsový stav, kolaps, zlyhanie očkovania, ale napríklad aj náhla cievna mozgová príhoda.

Pri vakcíne od spoločnosti Moderna išlo o 79 závažných účinkov, z toho jedno úmrtie. Medzi hlásenými podozreniami na závažné nežiaduce účinky boli dočasná paralýza, pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi, trombóza, kolaps, pľúcna embólia či napríklad aj náhla cievna mozgová príhoda.

V rámci vakcíny od spoločnosti AstraZeneca hlásili 290 závažných účinkov, z toho dve úmrtia. Najčastejšie išlo o krátkodobú stratu vedomia, kolaps, trombózu, ale aj o parézu tvárového nervu, epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu, pľúcnu embóliu, náhlu cievnu mozgovú príhodu či napríklad infarkt myokardu.

Nežiaduce účinky nahlásili aj pri vakcíne od spoločnosti Johnson & Johnson, z toho 22 závažných. Išlo o stratu vedomia, kolaps a halucinácie.

Pri neregistrovanej vakcíne Sputnik V zaznamenali 24 hlásení, z toho dve závažné. Ide o pretrvávajúce zvýšenie tlaku krvi a flebotrombózu.

VakcínaPočet hlásení
Comirnaty (Pfizer/BioNTech)3762 hlásení (430 závažných, z toho 1 úmrtie)
Spikevax (Moderna)1057 hlásení (79 závažných, z toho 1 úmrtie)
Vaxzevria (AstraZeneca)3007 hlásení (290 závažných, z toho 2 úmrtia)
COVID-19 Vaccine Janssen136 hlásení (22 závažných)
Sputnik V24 hlásení (2 závažné)
Neuvedený názov (informácie boli dožiadané)89 hlásení

Do štvrtka (12. 8.) evidoval ústav spolu štyri úmrtia v kauzálnej súvislosti s očkovaním, z toho pri troch prípadoch bol súvis stanovený ako možný (po vakcínach od konzorcia Pfizer/BioNTech, od spoločnosti Moderna a od spoločnosti AstraZeneca) a v jednom ako pravdepodobný (po vakcíne od spoločnosti AstraZeneca).

Pri iných uzavretých prípadoch vrátane niektorých medializovaných bol súvis vylúčený.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko