Na hlavný obsah

V pléne zazneli slová podpory i vulgarizmy. Poslanci rokovali o životnom partnerstve

Má byť dostupné pre všetky páry bez ohľadu na ich sexuálnu orientáciu.

V pléne zazneli slová podpory i vulgarizmy. Poslanci rokovali o životnom partnerstve
Na ilustračnej snímke sa dvaja muži držia za ruky. Foto: ČTK/AP

Poslanci Národnej rady (NR) SR po viacerých hodinách ukončili diskusiu k návrhu na definovanie životného partnerstva, ktoré má byť prístupné pre všetky páry bez ohľadu na pohlavie osôb. Návrh predložil nezaradený poslanec Tomáš Valášek.

Plénum návrh hlasovaním odmietlo. Zo 113 prítomných poslancov návrh podporili len siedmi, proti bolo 67 poslancov a 37 sa zdržali.

V rokovacej sále zazneli rôzne vyjadrenia a slová od „úchylov“, cez „buzerantov“ až po diskusiu o tom, či homosexuála zamestnať napríklad v škole. Proti urážlivým výrazom sa ohradili viacerí poslanci. Vyzvali kolegov na rešpekt a porozumenie.

Marian Kotleba (ĽSNS) využil v pléne viacero označení homosexuálov a LGBT komunity, podobne ladené prejavy mali aj ďalší jeho spolustraníci či odídenci z jeho klubu a niektorí nezaradení poslanci. Proti ich prejavom sa ozvala vlna kritiky z radov ostatných poslancov.

Vulgarizmy a urážky na adresu homosexuálov a LGBT komunity odmietol aj Marián Kéry (Smer-SD). Myslí si, že sa k nim treba správať slušne. Pripomenul, že v minulosti podporil ústavný zákon, ktorým sa definovalo manželstvo ako zväzok muža a ženy, a Valášekov zákon nepodporí.

„Rešpektujem svetonázor predkladateľa, len mi prekáža, že často ide o umelé podsúvanie tém, ktoré nemajú korene na Slovensku,“ dodal. „Napriek tomu si komunitu homosexuálov vážim, nebudete z mojich úst počúvať urážky,“ zdôraznil. Očakáva, že aj liberálni poslanci budú rešpektovať konzervatívne postoje.

Právo na šťastie?

Ján Mičovský (OĽANO) sa spýtal kolegov, prečo by sa mali pri tejto téme správať inak ako ľudsky a chápavo. Poznamenal, že svoju sexuálnu orientáciu si nikto nevyberá a treba to rešpektovať. Apeloval na nich, aby sa vžili do situácie rodičov, ktorým dieťa oznámi svoju inú sexuálnu orientáciu, a spýtal sa, či by vlastné dieťa zavrhli alebo urobili všetko pre jeho šťastie.

Ondrej Dostál (SaS) rovnako odmietol urážlivé vyjadrenia i vyhlásenia o promiskuite LGBT komunity. Inštitút životných partnerstiev má podľa neho význam pre páry, ktoré sa naozaj milujú a chcú spolu znášať všetko dobré i zlé.

Andrej Stančík (OĽANO) apeloval aspoň na elementárnu slušnosť. Prípadné schválenie registrovaných partnerstiev pre homosexuálne páry by podľa neho nijako neovplyvnilo život heterosexuálov.

Valášek v závere rovnako apeloval na rešpektovanie menšín. Mrzí ho, že vo viacerých poslancoch je „toľko zloby a nenávisti“. Ohradil sa proti vyjadreniam niektorých kolegov o braní detí homosexuálnymi pármi, o zbytočnosti tohto zákona či podsúvaní umelých tém.

Poukázal pritom na štatistiky, podľa ktorých sa 250 000 až 400 000 Slovákov identifikuje ako LGBT a drvivá väčšina z nich tento zákon chce. Opätovne zdôraznil, že mnohé páry rovnakého pohlavia, ale aj tie, ktoré nechcú žiť v manželstve, sa delia o rovnaké povinnosti ako zosobášené páry, no bez právneho uznania štátom nedostávajú pre svoje rodiny ochranu ako zosobášené páry.

„Cieľom navrhovanej právnej úpravy je dať všetkým párom na Slovensku, ktoré nechcú alebo nemôžu uzavrieť manželstvo, možnosť právneho uznania ich zväzku, a tým dosiahnuť zlepšenie životnej a právnej situácie a postavenia v spoločnosti ich samých a ich detí,“ uviedol Valášek v dôvodovej správe k predloženému návrhu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko