Na hlavný obsah

Šírilo sa zmanipulované video s prezidentkou Zuzanou Čaputovou

Pozrelo si ho asi 170 000 ľudí.

Šírilo sa zmanipulované video s prezidentkou Zuzanou Čaputovou
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Foto: TASR

Tisíce používateľov facebooku zdieľali video, na ktorom vidno prezidentku Slovenskej republiky Zuzanu Čaputovú pod vlajkami Spojených štátov amerických a Izraela, ako drží papierové kartičky s vulgárnym odkazom.

Video však bolo digitálne upravené. Originálne video pochádza z júla 2020 a prezidentka v ňom ďakovala svojim instagramovým fanúšikom. TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

Digitálne upravené video od súkromného používateľa facebooku s popisom „Odkaz Slovákom z Prezidentského paláca“ zdieľalo takmer 10 000 ľudí a videlo ho viac ako 170 000 používateľov sociálnych sietí.

Niektorí autenticite videa uverili

Jeho autor síce uvádza aj link na zdrojové video z youtube, pod ktorým je však uvedené upozornenie: „Pozor! Toto video je upravené, nie je to skutočnosť, ale moje videnie zobrazenej osoby“.

Z facebookového príspevku však nič podobné nevyplýva. Aj komentáre pod ním dokazujú, že viacerí používatelia uverili, že prezidentka video s „vulgárnym odkazom“ sama zverejnila.

V skutočnosti bolo video digitálne zmanipulované. Do videa boli v editore pridané vlajky USA a Izraela, upravený bol aj nápis na kartičkách, ktoré prezidentka drží v rukách.

Pôvodné video bolo uverejnené 30. júla 2020 a Zuzana Čaputová v ňom ďakuje svojim fanúšikom. Z pôvodného videa jasne vidieť, že vlajky sa na ňom nenachádzajú a prezidentka drží nápis „Je vás tu už 300 000. Ďakujem!“.

„Video evidujeme, je zjavne falošné (digitálne upravené), ale väčšina ľudí to nemusí rozoznávať. Komunikujeme o tomto videu s predstaviteľmi Facebooku aj Youtubu,“ uviedol 17. januára pre agentúru AFP Jakub Goda, ktorý sa v Kancelárii prezidenta SR venuje sociálnym sieťam a boju proti dezinformáciám.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko