Na hlavný obsah

Vedcom sa podarilo omladiť bunky o 30 rokov

Môže to pomôcť s liečením niektorých chorôb.

Vedcom sa podarilo omladiť bunky o 30 rokov
Na ilustračnej snímke vedkyňa skúma bunky pod mikroskopom. Foto: ČTK/PA/David Davies

Vedcom z Cambridgeskej univerzity sa podarilo omladiť bunky 53-ročnej ženy tak, že pripomínali bunky 23-ročného človeka. Tento objav môže pomôcť s liečením chorôb súvisiacich so starnutím, napríklad cukrovky či srdcových a neurologických ochorení. Informoval o tom denník The Guardian.

Vedci pri výskume použili poznatky z naklonovania ovce Dolly z embryonálnej kmeňovej bunky v 90. rokoch minulého storočia a s tým súvisiacu technológiu indukovanej pluripotentnej kmeňovej bunky (IPS), ktorú vyvinul japonský vedec Šinja Jamanaka.

Z takejto bunky môže v dospelom organizme vzniknúť akákoľvek bunka. Tento proces je však veľmi zložitý a jeho využiteľnosť v medicíne obmedzená.

Výskum je len v ranom štádiu

Šéf výskumu Wolf Reik z Cambridgeskej univerzity použil metódu IPS na kožných bunkách 53-ročnej ženy, ale nechal ich v špeciálnom roztoku namiesto bežných 50 dní len 13.

Zistil, že po takom krátkom čase sa tkanivo nezmenilo na kmeňové bunky, ale omladlo. „Bunky vyzerali, akoby boli odobrané 23-ročnému človeku,“ uviedol vedec Diljeet Gill.

Reik však varoval, že výskum je zatiaľ v ranom štádiu. Metóda IPS totiž zvyšuje riziko vzniku rakoviny.

Dodal však, že aj tak ide o prelomový objav, ktorý môže v budúcnosti pomôcť s liečením chorôb, ktoré sa so zvyšujúcim sa vekom zhoršujú.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet