Na hlavný obsah

CNN zverejnila video, na ktorom ruskí vojaci zastrelili civilistov a rabovali autosalón pri Kyjeve

Ukrajina to vyšetruje ako vojnový zločin.

Americká televízia CNN zverejnila video, na ktorom ruskí vojaci zavraždili dvoch neozbrojených civilistov a rabujú autosalón v Kyjevskej oblasti. Udalosť podľa stanice vyšetruje ukrajinská prokuratúra ako vojnový zločin.

Zábery z viacerých kamier ukazujú, ako sa pätica ruských vojakov snaží vlámať do autosalónu, strieľa do zamknutých dverí a rozbíjajú okná. S rukami nad hlavou k nim príde dvojica mužov, ktorých CNN identifikovala ako majiteľa podniku a 68-ročného strážcu.

Najprv ich prehľadajú – zrejme, či pri sebe nemajú zbrane – a po krátkej konverzácii sa obaja otočia a odchádzajú preč. Práve v tej chvíli však vojaci začnú paľbu do chrbta a obaja civilisti padajú k zemi.

Strážnik bol ale stále nažive. Na videu je vidieť, ako sa snaží postaviť na nohy a plazí sa späť k svojmu stanovišťu. Podarilo sa mu tiež telefónom zavolať pomoc, privolaným členom miestnej domobrany sa ho však už zachrániť nepodarilo a vykrvácal.

Okrem vraždy je na videu vidieť, ako ruskí vojaci rabujú autosalón. Dávajú si dole nepriestrelné vesty, prehľadávajú zásuvky a stoly, jeden si berie čiapku a nasadzuje si ju. Dvaja z vojakov si nalievajú nápoj a zrejme si ním pripíjajú.

Udalosť sa stala 16. marca pri hlavnej ceste vedúcej do Kyjeva, ktorý sa ruské sily po začiatku invázie na Ukrajinu snažili obkľúčiť. Po značných stratách sa nakoniec z okolia ukrajinského hlavného mesta koncom marca stiahli.

CNN požiadala o komentár ruské ministerstvo obrany, odpoveď ale nedostala.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet