Na hlavný obsah

Európska únia sa snaží o dovoz ďalšieho plynu z Nigérie

Únia dováža 14% skvapalneného plynu z Nigérie.

Európska únia sa snaží o dovoz ďalšieho plynu z Nigérie
Loď s palivom LNG na mori - ilustračná snímka. Foto: RTVS

Európska únia (EÚ) sa snaží o dovoz ďalšieho plynu z Nigérie, keďže sa blok pripravuje na potenciálne zníženie dodávok z Ruska. Uviedol to v sobotu (23. 7.) Matthew Baldwin, zástupca generálneho riaditeľa energetického oddelenia Európskej komisie.

Informovala o tom agentúra Reuters. Baldwin sa tento týždeň stretol v Nigérii s predstaviteľmi najväčšieho afrického producenta ropy. Tí ho informovali, že Nigéria zlepšuje bezpečnosť v delte rieky Niger a plánuje po auguste znovu otvoriť plynovod Trans Niger.

To by prinieslo zvýšenie vývozu plynu do Európy. EÚ dováža 14 % z celkového importu skvapalneného zemného plynu (LNG) z Nigérie a existuje potenciál viac ako zdvojnásobiť tento objem, povedal Baldwin.

Ťažbu ropy a zemného plynu v Nigérii však komplikujú krádeže a vandalizmus na potrubí, takže terminál výrobcu skvapalneného plynu Nigeria LNG funguje len na 60 %. „Ak sa podarí dostať sa nad 80 %, mohol by byť k dispozícii ďalší terminál pre spotové zásielky do Európy,“ povedal Baldwin.

Nigérijskí predstavitelia mu údajne povedali, aby sa o tom prišiel znova porozprávať koncom augusta, keď by sa v tomto smere mohol dosiahnuť skutočný pokrok. Vlastníkmi Nigeria LNG sú štátna ropná spoločnosť NNPC a koncerny Shell, TotalEnergies a Eni.

Európska komisia v stredu (20. 7.) uviedla, že členské štáty EÚ by mali od augusta do marca znížiť spotrebu plynu o 15 %. Cieľ by bol spočiatku dobrovoľný, ale v prípade, že Komisia vyhlási núdzový stav, bude povinný.

Minulý rok vyviezla Nigéria do EÚ 23 miliárd kubických metrov (m3) plynu. To je však pokles oproti 36 miliardám m3 v roku 2018, uviedol Baldwin.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika