Na hlavný obsah

VIDEO: Philipsen víťazom tretej etapy na Tour de France, Sagan sa do špurtu ani nezapojil

Držitelia dresov sa nemenia.

VIDEO: Philipsen víťazom tretej etapy na Tour de France, Sagan sa do špurtu ani nezapojil
Belgický cyklista Philipsen triumfoval v tretej etape na Tour de France.

Belgický cyklista Jasper Philipsen vyhral pondelkovú (3. 7.) tretiu etapu 110. ročníka Tour de France. Jazdec stajne Alpecin-Deceuninck sa presadil v hromadnom špurte a cieľ 193,5 km dlhej trasy z baskického mesta Amorebieta-Etxano do francúzskeho Bayonne preťal v čase 4:43:15 h.

Druhý finišoval Nemec Phil Bauhaus (Bahrajn-Victorious) a tretí skončil Austrálčan Caleb Ewan (Lotto Dstny). Slovák Peter Sagan (TotalEnergies) obsadil 19. miesto.

V pondelok dostali prvýkrát šancu šprintéri, na pelotón síce čakali štyri menšie stúpania, ale všetky už v prvej časti etapy. Šprintérskym tímom navyše zahralo do kariet aj to, že sa po štarte nikto príliš nehrnul do úniku a nakoniec odišli iba dvaja.

Líder súťaže vrchárov Neilson Powless (EF Education) a s ním Laurent Pichon (Arkéa-Samsic). Prvý menovaný si na štyroch horských prémiách, troch 3. a jednej 4. kategórie, pozbieral sedem bodov a poistil si vedenie v súťaži. Na rýchlostnej prémii bol prvý Pichon, z pelotónu víťaz 2. etapy Victor Lafay (Cofidis), Sagan získal za 13. miesto tri body.


Po poslednom kopci 91,5 km pred cieľom Powless zvesil nohy a vpredu pokračoval už len Pichon. Jeho pokus sa skončil asi 45 km pred páskou.

Potom sa už na čele sformovali šprintérske tímy a etapa, ktorá sa išla vo „výletnom“ tempe, smerovala k predpokladanému hromadnému dojazdu.

V ňom neudržali „vláčik“ pretekári Soudalu-QuickStep, Mathieu van der Poel vyviezol na čelo a rozbehol tímového kolegu Philipsena a ten si pozíciu postrážil až do cieľa, ktorý preťal pred Bauhausom a Ewanom. Sagan sa pohyboval na čele, no na poslednom kilometri stratil pozíciu a o etapový triumf nakoniec nebojoval.

Pozrite si záverečný špurt tretej etapy na Tour de France:

V utorok je na programe rovinatá etapa z Daxu do Nogara dlhá 181,8 km a iba s jedným menším stúpaním najnižšej 4. kategórie. Šancu tak opäť dostanú šprintéri.

Rozhovor s víťazom tesne po skončení etapy:

Philipsenovo víťazstvo musela potvrdiť ešte jury, keďže pri svojom špurte mierne vybočil a zmaril tak šance Wouta van Aerta (Jumbo-Visma). „Rozhodcovia ma trochu zneistili. Na Tour je to vždy vypäté. My sme mali v závere dobrý šprintérsky vlak, Mathieu ma skvele rozbehol a som šťastný, že som vyhral. Ten záver so šikanou bol dosť problémový,“ povedal v cieli víťaz.

Na čele celkového poradia sa nič nezmenilo. Žltý dres si udržal Brit Adam Yates (SAE Team Emirates) so šesťsekundovým náskokom pred tímovým kolegom Tadejom Pogačarom a svojím dvojčaťom Simonom (Jayco AlUla). Zelený dres si udržal Lafay, no Philipsen má už na konte rovnako 80 bodov. Sagan je s 15 na 27. mieste.

V utorok je na programe rovinatá etapa z Daxu do Nogara dlhá 181,8 km a iba s jedným menším stúpaním najnižšej 4. kategórie. Šancu tak opäť dostanú šprintéri.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport