Na hlavný obsah

VIDEO: Prvá etapa Tour de France priniesla súboj dvojičiek o triumf. Sagan na 148. mieste

Yates sa stal prvým držiteľom žltého dresu na tohtoročnej TdF.

VIDEO: Prvá etapa Tour de France priniesla súboj dvojičiek o triumf. Sagan na 148. mieste
Adam Yates zvíťazil v prvej etape na Tour de France. Foto: TASR/AP

Britský cyklista Adam Yates triumfoval v úvodnej etape 110. ročníka Tour de France a ako prvý si obliekol žltý dres pre celkového lídra. Jazdec stajne SAE Team Emirates sa presadil v zjazde po poslednom stúpaní a trasu dlhú 182 km so štartom a cieľom v Bilbau zvládol za 4:22:49 hodiny.

Druhý finišoval jeho brat a spoločník zo záverečného úniku Simon Yates (Jayco AlUla) a úspech SAE podčiarkol tretím miestom Slovinec Tadej Pogačar (+12 s). Slovák Peter Sagan (TotalEnergies) o popredné umiestnenia nebojoval a do cieľa prišiel na 148. mieste so stratou 15:14 minúty.

Pozrite si posledné kilometre a bratský súboj o triumf v prvej etape na Tour de France:

Úvod tohtoročnej edície slávnych pretekoch sa odohráva v hornatom regióne Baskicko na severe Španielska. Cyklistov čakala už v prvej etape poriadna porcia takmer 3300 výškových metrov na piatich kategorizovaných stúpaniach, pričom dve boli na záverečných 30 km.

Hneď po štarte prišlo k viacerým útokom a do úniku dňa sa nakoniec dostali Valentin Ferron (TotalEnergies), Jonas Gregaard (Uno-X), Pascal Eenkhoorn (Lotto Dstny), Simon Guglielmi (Arkéa Samsic) a Lilian Calmejane (Circus-Wanty).

Keďže odišla iba pätica, pelotón na čele s pretekármi Alpecinu-Deceuninck bol so situáciu spokojný a tak si únik čoskoro vypracoval náskok dve minúty. Balík ich však ďalej nepúšťal a situáciu kontroloval.

Na úvodnej rýchlostnej prémii tohto ročníka zobrali najviac bodov jazdci z úniku, špurt pelotónu vyhral Mads Pedersen pred Saganom, ktorý si pripísal deväť bodov do súťaže o zelený dres.

Sagan začal strácať pred tretím stúpaním

Pelotón postupne zvyšoval tempo a náskok pätice rýchlo klesal, ich pokus sa nakoniec skončil skoro, už 50 km pred cieľom. Pred tretím stúpaním na Col de Morga sa od hlavného balíka odpojili šprintéri a spolu s nimi aj Sagan.

Na predposlednom kopci Cote de Vivero (2. kat., 4,2 km, 7,3%) bol prvý Neilson Powless, ktorý si pripísal päť bodov a zaistil si bodkovaný dres pre lídra vrchárskej súťaže. Na následnom zjazde prišlo k ťažkému pádu a na zemi skončili lídri EF Education Richard Carapaz a Movistaru Enric Mas.

Prvý menovaný sa dotlčený posadil späť na bicykel, ale nabral veľkú stratu, druhý už ani nenasadol a Tour sa preňho skončila hneď v prvý deň.

Po páde sa už v úvodný deň rozlúčil so Starou dámou Španiel Enric Mas:

Na poslednom kopci Cote de Pike (3. kat., 2 km, 10%) sa už začalo útočiť medzi favoritmi. Najprv to skúsil Felix Grossschartner, po ňom Mathieu Burgaudeau, no za vrcholom prišlo ku kurióznej situácii, keď sa na čelo dostali bratia Simon a Adam Yatesovci, pričom prvý jazdí za Jayco AlUla a druhý v SAE Team Emirates.

Bratská spolupráca priniesla želané ovocie

Tímové farby však nachvíľu odložili a ich bratská spolupráca priniesla úspech. Čoskoro mali k dobru desať sekúnd a snaha Jumba s obhajcom titulu Jonasom Vingegaardom bola márna. Yatesovci prišli na posledných 1000 metrov s náskokom 20 sekúnd a bola už len otázka, kto z nich vyhrá.

V dojazde do kopca bol nakoniec silnejší Adam a okrem 22. víťazstva v kariére si prišiel aj žltý dres. Následný špurt okresaného pelotónu vyhral Pogačar a získal aj štyri bonusové sekundy. SAE Team Emirates tak dostal obhajcu Vingegaarda pod tlak hneď v úvodnej etape.

„Ani neviem, čo povedať. My sme sa snažili pripraviť pozíciu pre Tadeja, ale bol tam protivietor, tak som využil situáciu a zaútočil som zo zadných pozícií. Zrazu som mal v háku Simona a ani som nevedel, či s ním mám spolupracovať.

Z tímovej vysielačky mi však povedali, že áno, tak sme išli spolu. Vedel som, že je dobre pripravený a chvíľu som mal problém sa s ním udržať. V závere som ale mal viac síl a je skvelé vyhrať,“ povedal pre Eurosport víťaz.

Prvý rozhovor s víťazom Adamom Yatesom:

„V stúpaní bolo ťažké dostať sa do pozície, boli tam tímy so silnejšími zostavami. Zostali sme tam trochu viac vzadu a musel som sa predrať publikom. Ale na vrchol som prišiel v čelnej skupine. Potom sa trochu váhalo, Adam prišiel na čelo, kývol na Pogačara, či môže ísť a ja som mu naskočil do háku,“ uviedol Simon Yates.

Do druhej etapy vstúpi v žltom drese pre lídra pretekov A.Yates:

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport