Na hlavný obsah

Sestra Kim Čong-una tvrdí, že lietadlá KĽDR odrazili americké špionážne lietadlo. Varuje pred následkami

Spojené štáty a Južná Kórea tieto tvrdenia odmietli.

Sestra Kim Čong-una tvrdí, že lietadlá KĽDR odrazili americké špionážne lietadlo. Varuje pred následkami
Kim Jo-džong, sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una. Foto: SITA/AP

Vplyvná sestra severokórejského vodcu Kim Čong-una vyhlásila, že vojenské lietadlá jej krajiny v pondelok (10. 7.) odrazili americké špionážne lietadlo letiace nad neďalekými vodami. Varovala pred „šokujúcimi“ následkami, ak USA budú pokračovať v prieskume danej oblasti. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Spojené štáty a Južná Kórea tieto tvrdenia odmietli. Vzvali Pchjongjang, aby sa zdržal akýchkoľvek činov alebo rétoriky, ktoré vyvolávajú animozitu.

Kim Jo-džong, ktorá patrí k najvyšším predstaviteľom zahraničnej politiky svojho brata. Vyhlásila, že americké špionážne lietadlo sa v pondelok osemkrát dostalo do východnej exkluzívnej ekonomickej zóny Severnej Kórey.

Vo vyhlásení, ktoré v pondelok večer priniesli štátne médiá, uviedla, že KĽDR uviedla do pohotovosti vojenské lietadlá, aby odrazili tento americký stroj.

Severokórejské ministerstvo obrany krátko predtým obvinilo USA, že niekoľkokrát vleteli strategickým prieskumným lietadlom do „nedotknuteľného vzdušného priestoru“ KĽDR, a varovalo, že približujúce sa lietadlá môžu byť zostrelené.

Zatiaľ čo vyhlásenie silového rezortu zrejme naznačovalo narušenie severokórejského teritoriálneho vzdušného priestoru, Kim Jo-džong obvinila USA z vykonávania leteckého prieskumu nad výlučnou ekonomickou zónou KĽDR. Ide o oblasť do 370 kilometrov od jej územia, kde má pod kontrolou práva na prírodné zdroje.

Reakcia Pentagónu

Hovorkyňa Pentagónu Sabrina Singhová označila tvrdenie Pchjongjangu o narušení vzdušného priestoru za „obyčajné obvinenia“.

„Spojené štáty sú ako vždy odhodlané bezpečne a zodpovedne lietať, plaviť sa a operovať všade tam, kde to umožňuje medzinárodné právo, a po boku našich spojencov a partnerov,“ povedala.
Hovorca amerického ministerstva zahraničných vecí Matthew Miller uviedol, že USA vyzývajú Severnú Kóreu, aby sa zdržala „eskalačných akcií“ a zapojila sa do serióznej diplomacie.

Juhokórejský zbor náčelníkov štábov taktiež poprel, že by USA vleteli so špionážnym lietadlom nad severokórejské územie. USA podľa neho vykonávali štandardné prieskumné aktivity v koordinácii s juhokórejskou armádou.

Spojené štáty majú v Južnej Kórei približne 28 500 vojakov ako odradzujúci prostriedok proti prípadnej agresii zo strany Severnej Kórey.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet