Na hlavný obsah

Americký vojak Travis King údajne do KĽDR prebehol aj pre diskrimináciu v americkej armáde

Nepáčilo sa mu tiež neľudské zaobchádzanie.

Americký vojak Travis King údajne do KĽDR prebehol aj pre diskrimináciu v americkej armáde
Vľavo americký vojak Travis King, vpravo obec Pchanmundžom v demilitarizovanej zóne medzi Južnou a Severnou Kóreou. Foto: Twitter a TASR/AP/koláž RTVS

Severná Kórea oznámila, že americký vojak Travis King, ktorý v júli do KĽDR prebehol z Južnej Kórey, ako dôvod svojho činu uviedol neľudské zaobchádzanie a rasovú diskrimináciu v americkej armáde. V utorok z(15. 8.) o tom informovali agentúry AP, Jonhap a Reuters.

King podľa severokórejskej tlačovej agentúry KCNA vyšetrovateľom povedal, že sa rozhodol prísť do KĽDR z dôvodu nepríjemných pocitov z neľudského zaobchádzania a rasovej diskriminácie v americkej armáde.

Takisto vyjadril ochotu žiadať o ochranu v KĽDR alebo v tretej krajine. Povedal, že je rozčarovaný z nerovností v americkej spoločnosti, píše AP. KĽDR uviedla, že vyšetrovanie začaté voči tomuto americkému vojakovi bude pokračovať.

Mal sa vrátiť do USA

Kinga 10. júla prepustili z juhokórejského väzenia, kde strávil takmer dva mesiace pre obvinenia z fyzického napadnutia. Následne sa mal vrátiť do USA, kde by mu mohlo hroziť vojenské disciplinárne konanie a následné prepustenie z armády.

V pondelok 17. júla ho eskortovali na letisko v Južnej Kórei. Odtiaľ mal odletieť naspäť na svoju domovskú základňu Fort Bliss v americkom štáte Texas.

Vojak však do lietadla smerujúceho do USA napokon nenastúpil, opustil letisko a následne sa pridal k účastníkom exkurzie do pohraničnej obce Pchanmundžom, kde prebehol na druhú stranu hranice.

KĽDR v utorok 15. augusta podľa Reuters po prvý raz potvrdila, že Kinga na svojom území zadržala. Stal sa prvým Američanom zadržaným v tejto izolovanej krajine za takmer päť rokov, pripomína AP.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet