Na hlavný obsah

Japonsko rozhodlo, kedy do Tichého oceánu vypustí rádioaktívnu odpadovú vodu z Fukušimy

Jadrovú elektráreň v minulosti poškodilo zemetrasenie.

Japonsko rozhodlo, kedy do Tichého oceánu vypustí rádioaktívnu odpadovú vodu z Fukušimy
Sprava japonský premiér Fumio Kišida, prezident spoločnosti TEPCO Tomoaki Kobajakawa a predseda predstavenstva spoločnosti TEPCO Jošimicu Kobajaši vo Fukušime Foto: TASR/AP

Postupné vypúšťanie 1,34 milióna ton upravenej rádioaktívnej odpadovej vody z japonskej elektrárne Fukušima do Tichého oceánu sa začne už tento týždeň vo štvrtok (24.8.), oznámila v utorok japonská vláda. Informuje o tom agentúra AP.

Japonský premiér Fumio Kišida dal posledný súhlas so začatím vypúšťania na schôdzke ministrov, ktorí sa na pláne podieľali. Zároveň nariadil operátorovi, spoločnosti Tokyo Electric Power Company (TEPCO), aby sa pripravila na štvrtok 24. augusta v prípade, že to poveternostné a námorné podmienky umožnia.

Vypúšťanie vody sa začína takmer 12 a pol roka po jadrovej katastrofe v elektrárni Fukušima, ktorú v marci 2011 spôsobilo silné zemetrasenie a následná vlna cunami.

Voda bude mať bezpečné hodnoty

Kontaminovaná voda je v areáli elektrárne uskladnená v asi tisíc nádržiach. Voda je stále mierne rádioaktívna a pred vypustením do oceánu sa zriedi, aby rádioaktivita dosiahla bezpečné hodnoty a znížil sa tak jej možný vplyv na životné prostredie. Celý proces vypúšťania má trvať desiatky rokov.

Tento zámer však napriek schváleniu Medzinárodnou agentúrou pre atómovú energiu (MAAE) naďalej vyvoláva kritiku nielen v Japonsku, ale i v susedných krajinách.

Zástupcovia spoločnosti TEPCO, ktorá elektráreň prevádzkuje, a vláda v Soule tvrdia, že likvidácia kontaminovanej vody je nevyhnutná, napríklad pre obmedzenie nebezpečenstva nekontrolovaného úniku pri ďalšom zemetrasení či cunami.

Premiér Kišida uviedol, že jeho vláda zatiaľ urobila všetko pre zaistenie bezpečnosti, ako aj pre boj proti poškodeniu rybolovu a poskytla transparentné a vedecké vysvetlenie na získanie porozumenia celej problematiky v krajine aj mimo nej. Zároveň sa zaviazal, že vláda bude pokračovať v tomto úsilí až do konca procesu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet