Na hlavný obsah

Kyjev má záložný plán, ak by Rusi spáchali atentát na Zelenského

Niektorí ruskí predstavitelia ho označujú za nepriateľa číslo jeden.

Kyjev má záložný plán, ak by Rusi spáchali atentát na Zelenského
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: TASR/AP

Ukrajina sa od začiatku ruskej invázie musela pripravovať na nejednu eventualitu. Jednou z nich je aj možný atentát na prezidenta Volodymyra Zelenského. Niektorí ruskí predstavitelia ho označujú za nepriateľa číslo jeden, píše server Politico.

Hoci nebezpečenstvo už nie je také bezprostredné ako v prvých týždňoch invázie, Ukrajina ani západní spojenci si nemôžu dovoliť tento najčernejší scenár ignorovať. Plán pre tento prípad, ktorý nechcú ukrajinskí predstavitelia verejne príliš rozoberať, zahŕňa šéfa parlamentu, ale pravdepodobne aj niektoré známe tváre Zelenského administratívy, uvádza Politico.

Zelenskyj sa v podstate v deň ruskej invázie na Ukrajinu pred vyše 17 mesiacmi stal symbolom ukrajinského odporu. Rovnako aj tvárou ukrajinského dialógu so západnými spojencami, ktorých Kyjev často aj nezmluvne žiada o pomoc. Niet preto divu, že ruskí zákonodarcovia alebo proruskí blogeri hlasno požadujú, aby sa stal terčom atentátu, píše Politico.

O život Zelenského sa snažili ruské sily najmä na začiatku invázie, keď jednotky Moskvy tiahli na Kyjev. Poradca prezidentskej kancelárie Mychajlo Podoljak len niekoľko týždňov po vpáde ruských síl na Ukrajinu uviedol, že Rusko cez svoje spravodajské jednotky či čečenské sily a žoldnierov Vagnerovej skupiny, ktorí sa pokúšali preniknúť do prísne stráženej vládnej štvrte, vykonalo najmenej desať vážnych pokusov o atentát.

Ukrajinský prezident tiež údajne krátko po invázii prostredníctvom videa hovoril s americkými senátormi a povedal im, že je to možno naposledy, čo ho vidia živého.

Hoci je hrozba atentátu teraz menej závažná ako na začiatku vojny, Ukrajina túto možnosť stále neberie na ľahkú váhu. Zelenského cesty do zahraničia sa prísne utajujú a ukrajinskí predstavitelia kritizujú všetky úniky informácií. To sa stalo napríklad minulý mesiac pri Zelenského ceste do Bruselu alebo do Bulharska, odkiaľ pod o niečo väčším utajením vyrazil do Prahy.

Formálne nástupníctvo

O pláne postupu v prípade, že by predsa len Zelenskyj prišiel o život, Kyjev diskutuje len nerád. Píše s odvolaním sa na rozhovory s ukrajinskými úradníkmi a zákonodarcami Politico.

Formálne je nástupníctvo jasné, uvádza Mykola Kňažyckyj, opozičný zákonodarca zo západoukrajinského Ľvova. „Keď prezident nemôže vykonávať svoje povinnosti, preberá jeho právomoci predseda ukrajinského parlamentu,“ hovorí Kňažyckyj.

Šéfom ukrajinského parlamentu je teraz Ruslan Stefančuk, člen Zelenského strany Sluha národa. V prieskumoch verejnej mienky ale ani zďaleka nedosahuje dôveru, akú Ukrajinci vkladajú do Zelenského. Súčasnému prezidentovi verí okolo 80 percent voličov, Stefančukovi okolo 40 percent. Obľúbený nie je ani u opozičných zákonodarcov, píše Politico.

Vládny tím by podľa všetkého v prípade Zelenského indispozície alebo smrti tvoril Stefančuk, šéf Zelenského kancelárie Andrij Jermak, bývalý právnik a filmový producent, šéf diplomacie Dmytro Kuleba a minister obrany Oleksij Reznikov. Šéfom generálneho štábu by zostal Valerij Zalužnyj.

Ukrajina od začiatku vojny vytvorila „dobre zohratý“ administratívny, vojenský a diplomatický stroj, domnieva sa Adrian Karatnycky z amerického inštitútu Atlantická rada (Atlantic Council). „Nechcem hovoriť, že je pre to Zelenskyj nepodstatný. Ale myslím si, že tým nepostrádateľným faktorom je jednota krajiny,“ uvádza odborník.

Slabý článok v prípade atentátu treba hľadať nie na Ukrajine, ale medzi jej spojencami, uvádza Politico. Kým Ukrajinci vnímajú ako silné, tak slabé stránky svojho vedúceho predstaviteľa, Západ naopak očarila Zelenského charizmu aj predstava boja malého Davida proti papierovo mnohonásobne silnejšiemu a lepšie vybavenému ruskému Goliášovi.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet