Na hlavný obsah

Slovensko ako súčasť Ruska. Mapu Ruska zahŕňajúcu aj strednú či východnú Európu vyvesili v ruskom meste

Súčasťou ruského územia bolo aj Fínsko či Aljaška.

Na budove školiaceho centra v ruskom meste Tambov vyvesili transparent s nápisom „Naučíme vás milovať svoju vlasť“.

Na banneri zároveň vyobrazili mapu Ruska zahŕňajúcu celú strednú a východnú Európu, rozdelené Nemecko, Fínsko, Grécko, bývalú Juhosláviu či Slovensko. Ale aj stredoázijské štáty, Mongolsko a Aljašku. Poukázalo na to napríklad konto Visegrád 24 na platforme X, predtým známej ako Twitter.

Na transparent upozornili prostredníctvom Telegramu miestne médiá. Podotkli, že v školiacom centre sa učia vodiči traktorov, operátori vysokozdvižných vozíkov, žeriavov, bagrov či buldozérov.

Nie je to pritom prvý raz, čo sa ruskí predstavitelia pýšia mapami z minulých storočí. V máji šéf ruského ústavného súdu Valerij Zorkin priniesol ruskému vodcovi Vladimirovi Putinovi kópiu francúzskej mapy zo 17. storočia, ktorou chcel šéfovi Kremľa dokázať, že Ukrajina v tom čase neexistovala.

Obaja sa síce rozplývali nad touto historickou mapou bez Ukrajiny, no v skutočnosti ju na mape mali priamo pod nosom. Pri zväčšení mapy bolo jasne vidieť nápis „Vkraine ou Pays des Cosaques“, v preklade „Ukrajina alebo krajina kozákov“. Toto územie bolo vtedy súčasťou Poľsko-litovskej únie.

V marci zasa na Ukrajine vznikla petícia za premenovanie Ruskej federácie na Moskovskú federáciu a samotného Ruska na historický názov Moskovija. Ukrajinci chceli týmto ukázať, že Rusko nie je dedičom Kyjevskej Rusi, ako to Kremeľ dlhodobo omieľa v rámci svojej propagandy, ale Moskovského kniežatstva.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vtedy nevylúčil premenovanie agresorského štátu, čo sa v Rusku stretlo s pobúrením.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet