Na hlavný obsah

Nemecko nechce poskytnúť Kyjevu strely Taurus. Obáva sa, že by ich použil na zničenie Krymského mosta, píše Politico

Zbraň by tiež mohla padnúť do rúk Rusov.

Nemecko nechce poskytnúť Kyjevu strely Taurus. Obáva sa, že by ich použil na zničenie Krymského mosta, píše Politico
Krymský most - archívna snímka. Foto: TASR/AP

Nemecko nechce poskytnúť Ukrajine svoje strely Taurus pre obavy, že by ich Kyjev použil na zničenie Krymského mosta. Zbraň by tiež mohla padnúť do rúk Rusov.

Napísal to server Politico. O dodávku nemeckých striel s doletom až 500 kilometrov Ukrajina v posledných mesiacoch často žiada, Berlín však zatiaľ s poskytnutím týchto zbraní nesúhlasil.

Strely Taurus sú často porovnávané s raketami Storm Shadow/SCALP, ktoré Ukrajine už poskytli Británia a Francúzsko. Obe zbrane merajú zhruba päť metrov, majú dolet zhruba 500 kilometrov a nesú bojovú hlavicu s váhou okolo 450 kilogramov.

Podľa analytika Fabiana Hoffmanna, ktorého cituje server Politico, je však medzi raketami jeden podstatný rozdiel. Nemecká strela Taurus má výrazne sofistikovanejšiu bojovú hlavicu, ktorá umožňuje efektívnejšie ničenie cieľov s viacerými vrstvami materiálov.

Keby Ukrajina strely dostala, bola by podľa Hoffmanna schopná výrazne efektívnejšie zaútočiť na Krymský most, ktorý spája okupovaný ukrajinský polostrov Krym s ruskou pevninou.

Práve toho sa obáva nemecký kancelár Olaf Scholz. Podľa webu Politico nedávno označil možnosť, že by Ukrajina vyradila z prevádzky kľúčový most za použitia nemeckých zbraní za eskaláciu vojny.

Nemeckí predstavitelia sa tiež obávajú, že by sa k zbrani mohli dostať ruskí experti v prípade, že by raketa dopadla na územie pod kontrolou Ruska a nevybuchla by. Taurus je navrhnutý tak, aby dokázal prekonať pokročilé ruské protivzdušné systémy. Ruskí experti by na základe skúmania nemeckej rakety mohli zlepšiť svoje vlastné zbrane.

Nemecko chce strely využívať dlhšie

„Taurus je jedinou zbraňou so schopnosťou útoku do hĺbky, ktorú Nemecko má,“ uviedol analytik Gustav Gressel. Francúzsko a Británia už pracujú na vývoji novej zbrane, ktorá nahradí rakety Storm Shadow / SCALP. Nemecko však počíta s tým, že bude mať strelu Taurus vo výzbroji minimálne do polovice storočia.

Ak by sa k rakete dostali ruskí vojenskí inžinieri, bola by to pre Nemecko citeľnejšia strata ako v prípade striel Storm Shadow / SCALP pre Britániu a Francúzsko.

Hoffmann naopak odmieta domnienku, že by Ukrajinci nemohli používať nemecké zbrane, pretože nemajú dostatok dát pre navigačný systém striel Taurus. Viacero týchto údajov je totiž verejne dostupných, tvrdí analytik.

Napriek všetkým námietkam a obavám stúpa tlak na nemeckú vládu, aby povolila odovzdanie rakiet Ukrajine, píše server Politico. Na zmenu doteraz zamietavého postoja vyzývajú kancelára Scholza aj niektorí zákonodarcovia z jeho vlastnej sociálnodemokratickej strany (SPD).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet