Na hlavný obsah

Prešovský kraj reaguje na zemetrasenie a podáva občanom pomocnú ruku

Zemetrasenie za sebou zanechalo nemalú spúšť.

Prešovský kraj reaguje na zemetrasenie a podáva občanom pomocnú ruku
U vážnejšie poškodených rodinných domov sa čaká na posudok statika. Foto: TASR/Roman Hanc

Prešovský samosprávny kraj (PSK) je pripravený pomôcť obciam zasiahnutým pondelkovým (9. 10.) zemetrasením. Kraj plánuje vyčleniť zo svojho rozpočtu finančné prostriedky a obyvateľom kraja podá pomocnú ruku cez Nadáciu PSK pre podporu rodiny. Hľadať bude aj ďalšie možnosti podpory. Informovala o tom hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.

„Zemetrasenie za sebou zanechalo nemalú spúšť a pripravilo mnohé rodiny o strechu nad hlavou. Veríme, že štát prijme účinné opatrenia a poskytne kompenzácie, keďže vidíme, že situácia po nešťastí je vo viacerých obciach vážna. Ako krajská samospráva hľadáme možnosti, ako pomôcť obyvateľom v tejto závažnej situácii, v ktorej sa ocitli. Preto sme pripravení pomáhať cez krajskú nadáciu a po krízovom štábe sme navyše rozhodli, že už na najbližšom krajskom zastupiteľstve vyčleníme ďalšiu finančnú pomoc rodinám v núdzi a najviac zasiahnutých zemetrasením,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský.

Ako doplnil, mnohým obciam boli dnes poskytnuté informácie, ako postupovať pri žiadosti o finančné prostriedky v rámci nadácie. Najviac zasiahnuté obce boli pritom v okrese Vranov nad Topľou, Humenné i Stropkov.

Na živelné katastrofy je zriadený fond

Krajská samospráva má na takéto živelné katastrofy zriadený aj osobitný fond na riešenie krízových situácií, do ktorého sa môžu zapojiť všetky obce v Prešovskom kraji. Doposiaľ využilo túto možnosť len 122 samospráv.

„Chcem apelovať na starostov a primátorov obcí v Prešovskom kraji, aby sa zapojili do krízového fondu, ktorý im dokáže v takýchto nečakaných situáciách veľmi pomôcť. Pritom ich vklad je len 0,10 eura na občana, čo nie je tak vysoká suma,“ doplnil Majerský s tým, že do krízového fondu prispieva aj kraj a aktuálne sa v ňom nachádza viac ako 317.000 eur.

Škody na majetku počíta aj kraj, a to na budovách svojich organizácií. Doposiaľ eviduje praskliny, trhliny či popadanú omietku v troch kultúrnych zariadeniach. Konkrétne vo Vihorlatskom múzeu v Humennom a Vihorlatskej knižnici v Humennom, ktoré sú momentálne pre návštevníkov zatvorené a taktiež v kaštieli v Hanušovciach nad Topľou.

Pondelkové otrasy poškodili najčastejšie steny aj na viacerých školách, a to v okresoch Humenné (6), Snina (1), Sabinov (1) a Bardejov (1). Následky zemetrasenia menšieho rozsahu evidujú aj v Domove v Poloninách v Novej Sedlici, v Domove sociálnych služieb v Stropkove.

Výška škôd zatiaľ nie je podľa Jeleňovej vyčíslená, jej rozsah aktuálne samospráva preveruje.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny