Na hlavný obsah

Rakúsky exkancelár Sebastian Kurz sa postavil pred súd, čelí obžalobe z krivej výpovede

Kurz mal krivo vypovedať pred parlamentným vyšetrovacím výborom.

Rakúsky exkancelár Sebastian Kurz sa postavil pred súd, čelí obžalobe z krivej výpovede
Odstupujúci rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Foto: TASR/AP

Na viedenskom súde sa v stredu (18. 10.) začal proces s bývalým rakúskym kancelárom Sebastianom Kurzom. Obžalovaný je z krivej výpovede pred parlamentným vyšetrovacím výborom, ktorý skúmal údajnú korupciu v prvej Kurzovej vláde z rokov 2017 až 2019, pripomínajú rakúske médiá.

Niekdajší dvojnásobný kancelár bol za svojej raketovej politickej kariéry tiež predsedom Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) či ministrom zahraničia. Teraz čelí zo strany protikorupčnej prokuratúry WKStA obvineniu z krivého svedectva pred vyšetrovacím výborom v takzvanej kauze Ibiza.

Z rovnakého trestného činu sú obžalovaní tiež bývalá podpredsedníčka ÖVP Bettina Glatzová-Kremsnerová a niekdajší šéf kabinetu v úrade kancelára Bernhard Bonelli. Obžalovaní trvajú na svojej nevine a Kurz už pred začatím súdneho procesu žiadal, aby bol zbavený viny.

Všetci traja obžalovaní sa dostavili na súd a sudca Michael Radasztics začal pojednávanie, zatiaľ čo súdnu sieň museli opustiť kameramani a fotoreportéri. Súd zakázal počas procesu vyhotovovať obrazové aj zvukové záznamy.

Rakúske médiá odhadujú, že Kurz bude podrobnejšie vypovedať až v druhý rokovací deň, ktorý naplánovali na piatok.

Protikorupčná prokuratúra viní 37-ročného Kurza z toho, že pred výborom k takzvanej afére Ibiza či Ibizagate znižoval svoju úlohu pri obsadení funkcie šéfa rakúskeho štátneho holdingu Öbag svojím dôverníkom Thomasom Schmidom. Pokiaľ obžalovaným preukážu vinu, môžu byť potrestaní až tromi rokmi väzenia.

Kauzu Ibiza spustila tajná nahrávka

Kauzu Ibiza spustila v roku 2019 videonahrávka tajne natočená v roku 2017 na španielskom ostrove Ibiza vo vile vtedajšieho vicekancelára Heinza-Christiana Stracheho – bývalého predsedu pravicovo populistických slobodných (FPÖ), ktorí s Kurzovými ľudmi tvorili vládnu koalíciu. Strache na zázname otvorene hovoril o svojom korupčnom konaní.

Na vyšetrenie škandálu a možnej korupcie v čase prvej Kurzovej vlády zriadil rakúsky parlament vyšetrovací výbor. Agentúr APA napísala, že súdnu sieň úplne zaplnili. Miesta si vopred zarezervovalo 83 zástupcov médií z Rakúska i zo zahraničia.

Kurz ešte pred začiatkom procesu predstúpil pred novinárov a hýril optimizmom. Je vraj presvedčený o tom, že sa obvinenia ukážu ako falošné. Zároveň naznačil, že vyšetrovanie politicky ovplyvnili. „Považujem za veľmi povážlivé, že sa čoraz častejšie podnikajú pokusy robiť politiku trestnými oznámeniami,“ povedal Kurz.

Kurzov obhajca Otto Dietrich hneď na úvod pojednávania žiadal výmenu sudcu. Radasztics je podľa neho zaujatý.

Tvrdí, že v skoršom procese, ktorý sa týkal nákupu údajne predražených lietadiel Eurofighter, mal vtedajší prokurátor Radasztics údajne blízko ku Kurzovmu protivníkovi Petrovi Pilzovi zo Zelených. Sudca námietku zaujatosti zamietol. „Nemám voči Petrovi Pilzovi ani priateľský, ani dôverný vzťah,“ povedal Radasztics.

Zástupca protikorupčnej prokuratúry zdôraznil, že nájdenie pravdy vo vyšetrovacích výboroch je rovnako dôležité, ako na súdnych konaniach.

Parlamentné výbory síce nevynášajú rozsudky, ale vytvárajú základ pre rozhodovanie o možných politických dôsledkoch a majú rozhodujúci význam pre zákonodarstvo, zdôraznil prokurátor. Oklamaní podľa neho pritom v tomto prípade neboli jednotliví poslanci, ale verejnosť.

„Keď Kurz hovorí, že členov dozornej rady nevyberal, je to nepravdivé, aj všetkých ostatných členov dozorných rád musel Kurz povoliť,“ povedal prokurátor Gregor Adamovic.

Kurz patril k veľkým nádejam konzervatívcov v celej Európe. Vzhľadom na početné škandály na jeseň 2021 na kancelársku funkciu rezignoval a v decembri toho istého roku oznámil svoj úplný odchod z politiky. Teraz sa venuje podnikaniu a lobovaniu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet