Na hlavný obsah

Izraelský útok v Sýrii: Smrť vysokopostaveného generála iránskych revolučných gárd vyvoláva hrozbu odvety

Izrael na túto udalosť bezprostredne nereagoval.

Izraelský útok v Sýrii: Smrť vysokopostaveného generála iránskych revolučných gárd vyvoláva hrozbu odvety
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Pri izraelskom útoku v Sýrii v pondelok (25. 12.) zomrel vysokopostavený generál iránskych revolučných gárd (IRGC) Rází Musáví, uviedli iránske médiá. IRGC správu medzičasom potvrdili, pričom Teherán prisľúbil odvetu za „tento zločin“. Píše o tom správa agentúry Reuters.

K leteckému útoku došlo na predmestí hlavného mesta Damask. Podľa izraelskej agentúry IRNA bol Musáví jedným z najskúsenejších poradcov elitných jednotiek al-Kuds – zložky IRGC, ktorá vykonáva operácie v zahraničí. Podľa bezpečnostných zdrojov Reuters bol tento brigádny generál zodpovedný za koordináciu vojenskej aliancie medzi Sýriou a Iránom.

Iránsky prezident Ebráhím Raísí vyjadril sústrasť nad Musávího smrťou. Vyhlásil, že Izrael „za tento zločin určite zaplatí“. „Táto udalosť je bezpochyby ďalším prejavom frustrácie, bezmocnosti a neschopnosti uzurpátorského sionistického režimu (Izraela) v regióne,“ dodal Raísí.

IRGC vo vyhlásení uviedli, že Musáví sa stal obeťou raketového útoku a poznamenali, že bol spoločníkom iránskeho generála Kásema Solejmáního, niekdajšieho veliteľa jednotiek al-Kuds, ktorého zabila americká armáda pri útoku dronom v Iraku začiatkom roku 2020.

Izrael bezprostredne nereagoval na najnovšie udalosti v Sýrii. Opakovane ale tvrdí, že svojmu úhlavnému nepriateľovi – Iránu – nedovolí rozširovať operácie v Sýrii.

Od začiatku občianskej vojny v Sýrii v roku 2011 podnikol Izrael stovky náletov, pričom predovšetkým cielil na milície podporované Iránom, ako aj ozbrojencov libanonského hnutia Hizballáh či pozície sýrskej armády. Údery na Hizballáh sa tiež zintenzívnili od vypuknutia vojny v Pásme Gazy po útoku militantného hnutia Hamas na Izrael zo 7. októbra.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet